Neměla by se tak opakovat situace z loňského roku, kdy kvůli sporům mezi prezidentem a tehdejším šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem byl proces obměny velvyslanců dlouhou dobu zablokován. „V téhleté chvíli jsme si již zaručili, všichni účastníci toho procesu, že ani Hrad ani vláda ani ministerstvo zahraničí nebudou dělat zbytečnou práci a navrhují osoby konsenzuální, kariérní diplomaty," řekl ČTK Kmoníček.
Kmoníček: Prezident si udržuje pouze právo veta
Podle něj je dalším významným bodem nynější situace v české diplomacii skutečnost, že Hrad nyní nenavrhl ani jednoho vlastního kandidáta na velvyslance. „My si nad tím opravdu udržujeme pouze prezidentovo právo veta," uvedl Kmoníček. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu přitom nepředpokládá, že by se nyní opakovala situace z loňska, kdy prezident odmítl některá již vybraná jména definitivně podepsat.
Jedním z často skloňovaných jmen v souvislosti s umístěním na velvyslaneckém postu byl exministr financí a někdejší předseda úřednické vlády Jan Fischer. O něm se dříve uvažovalo jako o velvyslanci na znovuotevřené ambasádě v Lucemburku. Podle nedávných informací Lidových novin by ale měl nakonec zamířit do funkce v Evropské bance pro obnovu a rozvoj v Londýně, kde by měl být stálým českým zástupcem. Kmoníček dnes ČTK potvrdil, že se Fischer nenachází na seznamu diplomatů, kteří by měli být jmenováni v následujícím období.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem, čtk