Obnovitelným zdrojům hrozí, že přijdou o státní dotace

15.12.2011 11:04 | Zprávy

Masivní škrty a úspory státu se možná dotknou i podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů. Vedení Energetického regulačního úřadu nyní zvažuje variantu, že by se zelené zdroje zvýhodňovaly vyšší výkupní cenou proudu. Kvůli omezení příspěvků se může stát, že Česko nesplní závazek EU, aby byl v roce 2020 podíl obnovitelných zdrojů 13,5 procent.

Obnovitelným zdrojům hrozí, že přijdou o státní dotace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotovoltaické pole

„Může se stát, že bude stop-stav podpory obnovitelných zdrojů energie," potvrdila Aktuálně.cz předsedkyně regulačního úřadu Alena Vitásková. Upozornila, že podpora obnovitelných zdrojů může být pouze taková, aby to stát i domácnosti zaplatily.

„Současná finanční krize směřuje k dalším úsporným opatřením v celé Evropě. Nedokážu si představit, že za těchto podmínek nás obnovitelné zdroje nadále budou stát miliardy korun ročně,“ pokračovala Vitásková. Vysoké ceny proudu ze solárních elektráren zvyšují celkovou cenu elektřiny. Vláda musí uměle snižovat její hodnotu dvanáctimiliardovou dotací každý rok.

Biometan se prodraží

Nový zákon o podporovaných zdrojích energie rovněž počítá s podporou biometanu. Měl by být vykupován za 4000 korun za megawatthodinu. Vitásková upozorňuje, že je to osminásobek ceny zemního plynu a je to velmi finančně nevýhodné.

„Energetický regulační úřad považuje za nezbytné upozornit na vážná rizika spojená s případným schválením této formy podpory biometanu, která jsou podle našeho názoru z hlediska možných důsledků zcela srovnatelná s důsledky nekontrolovatelného rozvoje fotovoltaických zdrojů v České republice,“ napsala Vitásková v dopise senátorům, ve kterém je vyzívá, aby tento paragraf z nového zákona vyškrtli.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

7:51 Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

Nedávno světem proletěla zpráva, že se Rusové možná pokusili poškodit několik důležitých podmořských…