Obrana koupí prostředky na vedení elektronického boje za 1,45 mld.

14.12.2019 8:00 | Zprávy

Ministerstvo obrany dnes uzavřelo smlouvu na nákup mobilních prostředků k vedení elektronického boje na podvozku Tatra. Zaplatí za ně s DPH 1,45 miliardy korun. Rušiče STARKOM armádě dodá státní podnik Vojenský výzkumný ústav (VVÚ). ČTK to dnes řekl Jakub Fajnor z tiskového oddělení Ministerstva obrany. Ve výzbrojí zařízení nahradí zastaralé systémy Moruš (modulová stavebnice rušičů).

Obrana koupí prostředky na vedení elektronického boje za 1,45 mld.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní nástup příslušníků AČR, Policie ČR a koaličních armád po návratu ze zahraničních operací na území Afghánistánu, Bosny a Hercegoviny, Egypta, Iráku, Mali a Středoafrické republiky

„Armáda dostane prostředek k vedení elektronického boje. Náměstek Filip Říha dnes podepsal s ředitelem Vojenského výzkumného ústavu Pavlem Čudou smlouvu na pořízení osmi kusů sofistikovaných mobilních rušičů STARKOM, které budou na podvozkové platformě Tatra,“ uvedlo Ministerstvo obrany na Twitteru.

Podle Fajnora je hodnota zakázky 1,453 miliardy korun včetně DPH. Ministerstvo podle něj nakupuje osm kusů „technologicky sofistikovaných a mobilních rušičů“ STARKOM, které budou umístěny na podvozku Tatra 815-7 8x8. Zařízení bude určeno k bojové podpoře pozemních i vzdušných sil armády.

Hospodářské noviny v říjnu napsaly, že úkolem mobilních rušičů je ochromit rádiové spoje potenciálního protivníka. Je možné se s jejich pomocí nabourat i do komunikace a vysílat klamavé zprávy. Velitelé tak mohou například ztratit přehled o pozici svých vojáků v terénu. Podle Hospodářských novin byla cena rušičů původně odhadována na 960 milionů korun. Cenu zvedla dodávka částí zařízení od dalších společností.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…