Zájem o události související s Islámským státem na přelomu roku stoupal poté, co v listopadu 2015 zabili teroristé hlásící se k IS 130 lidí v Paříži. Loni v listopadu se o IS zajímalo podle CVVM 65 procent Čechů, kdežto letos v lednu již 70. V únoru ale zájem klesl opět na 65 procent.
Podobný vývoj zaznamenalo centrum také u obav z teroristů. V prosinci 2015 považovalo Islámský stát za hrozbu pro Česko 87 procent Čechů a letos v únoru 80 procent. Nejvíce lidí, zhruba 90 procent, ovšem stále uvádí, že IS ohrožuje především celoevropskou bezpečnost a mír ve světě. Míra zájmu o situaci kolem IS se zvyšuje s věkem či vzděláním a jako jasnou hrozbu vnímají tuto organizaci častěji pravicově zaměření lidé.
Zájem o dění kolem uprchlické krize zůstává v posledních měsících přibližně stejný. V únoru se o informace týkající se uprchlíků zajímalo 78 procent lidí v Česku.
Zvýšení počtu lidí prchajících v poslední době z Blízkého východu do Evropy souvisí mimo jiné právě i s Islámským státem, který násilně zabral část území Sýrie či Iráku. V těchto a dalších blízkovýchodních zemích také IS podniká teroristické útoky srovnatelné s útokem v Paříži. Sýrie je rovněž postižena pět let trvající občanskou válkou, která si již vyžádala přes čtvrt milionu obětí.
Průzkum provádělo CVVM v období od 8. do 15. února. Zúčastnilo se ho 1080 obyvatel České republiky starších 15 let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk