Obsadí cizí dům, zfetují se tam, že by nepoznali matku. Potěš pánbů, až převezmou otěže této země, obává se Ivan Vyskočil. A má vzpomínku na Palacha, která mnohé naštve...

20.01.2019 6:49 | Zprávy

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Chtěl bych slyšet řev onoho pana Putny, kdyby obsadili jeho byt nebo dům,“ říká k událostem na Klinice herec Ivan Vyskočil. Právě toto téma „zvedl“ tentokrát pro ParlamentníListy.cz. Známý herec pro vás bude jednou za 14 dní komentovat události, které se během uplynulých dvou týdnů staly. V prvním díle promlouvá nejen o podivném vykládání demokracie právě i v souvislosti s Klinikou, ale také se velmi vážně zamýšlí nad smrtí Jana Palacha, od které uplynulo právě tento týden padesát let.

Obsadí cizí dům, zfetují se tam, že by nepoznali matku. Potěš pánbů, až převezmou otěže této země, obává se Ivan Vyskočil. A má vzpomínku na Palacha, která mnohé naštve...
Foto: Repro Youtube
Popisek: Herec Ivan Vyskočil

Demokracie není chaos a cochcárna

„V jednom z minulých článků jsem v souvislosti s nechutnými hesly na demonstracích okolo 17. listopadu, uvedl, že nevím, proč ti demonstranti volají po demokracii, když jí mají dle mého názoru až příliš. Jenže to, co je u nás, není demokracie. Pro tento druh zřízení mám název pseudodemokracie,“ říká na úvod prvního dílu „Nedělní ráno s Ivanem Vyskočilem“, herec a vysvětluje. „Demokracie totiž není chaos a cochcárna, jak říkal pan Werich. Má svá pravidla, a pokud si neumí tato pravidla uchránit, případně i vynutit, je to špatně. Nemůže-li se občan spolehnout na státní ochranu, kterou si mimochodem platí, má tendenci brát spravedlnost do vlastních rukou. Jen tak na okraj. Takto vznikla mafie. Má-li pachatel zajištěná větší práva než jeho oběť, je něco špatně,“ poukazuje Ivan Vyskočil a dává hned také příklad, který se stal nedávno v Rakousku, když žena, obtěžovaná Afgháncem, zlomila muži nos. 

„Jestli se uvažuje o soudu se ženou, kterou někdo fyzicky obtěžoval, a ona grázlovi v sebeobraně zlomila nos, je na tom cosi nenormálního. Když jsem zlobil a rozbil si kolena, když jsem se pral a můj soupeř mi nabančil a rozbil mi frňák, řekla mi maminka: ‚Dobře ti tak‘! A měla pravdu. V našem zřízení by mělo platit, že jde-li někdo páchat trestnou činnost, musí počítat s tím, že při ní může přijít k úhoně,“ říká Ivan Vyskočil a dostává se tak přímo k tématu vystěhování aktivistů z Kliniky, které v posledních dnech plní stránky tisku.

Tak korektní, že na to jednou dojedeme

„Tady někdo obsadí cizí majetek a jde to dokonce k soudu? Nevím, kolik instancí se vyjádří, že je to protiprávní a že musí objekt vyklidit. A nic? Po dlouhé době dojde k pokusu dům vyklidit. A co se děje? Exekutor se squatterům div neomlouvá a se vší jemností je vyzývá k opuštění objektu. Vlastně nechápu, na co se s tím obtěžuje soud? To přece zbytečně stojí to naše peníze. Stačí přece zjištění, komu objekt náleží, a pak už je to práce policie, aby zjednala nápravu,“ kroutí hlavou Ivan Vyskočil.

„Jenže my jsme tak korektní a tak humánní, že na to jednou dojedeme. A ještě jsou takoví, co těmto chaotům fandí. Chtěl bych slyšet ten řev onoho pana Putny, kdyby tak obsadili jeho byt nebo dům. Myslíte, že by stále byl tak vstřícný a chápající?“ ptá se herec a dodává. „A to celé je ještě podtrženo tím, kdo jsou ti, co to obsadili. Nejvíc mě rozhodil nápis: Klinika uzdravuje. Opravdu nevím, kdo by se mohl v tom strašlivém svinčíku uzdravit. Ano i my jsme revoltovali proti dospělé společnosti. Protestovali jsme dlouhými vlasy a poslechem muziky, která byla na indexu. Dnešní mladí se asi také chtějí odlišit. I oni mají svůj protest. Jestli ale spočívá v tom, že obsadí cizí dům, který téměř zničí, žijí tam v neuvěřitelné špíně a bordelu, zfetují se, že by nepoznali ani vlastní matku, tak to nás potěš pánbů, až převezmou otěže řízení této společnosti. Ale svým způsobem je v tom část společnosti podporuje,“ poukazuje Ivan Vyskočil.

Vzpomínka na další „demokratický“ počin: plápolání trenýrek na Hradě

V souvislosti s podobně „podivnou“ demokracií pak herec zavzpomínal na „netradiční“ ozdobu, která nám před časem zaplápolala na Hradě. „Pokud nějací umělci považují za úžasné hrdinství vylézt na Pražský hrad, ukrást prezidentskou vlajku a vyvěsit tam červené trenýrky, tak je opět něco v nepořádku! Pražský hrad je přece sídlem českých králů už od 9. století. Jestliže za takovou urážku symbolu české státnosti nedostanou téměř žádný trest, tak jakoby podnítili jiné k následování jiných a obdobných protispolečenských činností,“ říká Ivan Vyskočil s tím, že každý nemusí souhlasit zrovna s tím prezidentem, který na Hradě v současnosti sedí, ale měl by mít k úctu k prezidentovi jako k instituci a k místům, která symbolizují český stát. „A těm pochybným umělcům se téměř nic nestalo. Uvědomují si vůbec, že ve vrcholně demokratické zemi, jakou jsou USA, by nedokázali vylézt ani do prvního patra Bílého domu? Ochranka by je totiž bez milosti zastřelila dřív, než by dotáhli svůj trapně humorný kousek do konce. Američani si asi umějí svoji demokracii ochránit,“ uzavírá Ivan Vyskočil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

20:50 Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

Příští rok podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodne, zda si Češi budou věřit a pomáhat si, nebo se …