Válka na Ukrajině je stále v plném proudu. Ruská armáda vedle útoků na bránící se Ukrajince pořádá i cvičení netaktických jaderných zbraní. Washingtonský Institut pro studium války (ISW) upozornil, že ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské letecké síly budou také cvičit s balistickými střelami Iskander a aerobalistickými střelami Kinžál, tedy se střelami, které používá i naostro na Ukrajině.
Jeden z ruských proválečných blogerů napsal, že ruské cvičení s netaktickými jadernými zbraněmi je vzkazem Západu, aby Ukrajincům opravdu nebylo umožněno využít západní zbraně proti původnímu ruskému území.
„Moskva spojila cvičení s tím, co nazývá ‚militantními prohlášeními‘ západních představitelů, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, což podle ní představuje pro Rusko bezpečnostní hrozby,“ uvedla k tématu agentura Reuters.
Britský ministr zahraničí David Cameron řekl, že Kyjev má právo používat zbraně poskytnuté Londýnem k úderům na cíle v Rusku.
Taktické nebo nestrategické jaderné zbraně jsou méně silné než strategické zbraně určené k vyhlazení celých nepřátelských měst, ale přesto mají obrovský ničivý potenciál. Agentura Reuters upozornila, že Rusko má podle Federace amerických vědců asi 1558 nestrategických jaderných hlavic, i když ohledně přesných čísel panuje nejistota. Jsou řízeny 12. hlavním ředitelstvím ruského ministerstva obrany, známým jako 12. GUMO.
Cílem cvičení je podle ruského ministerstva obrany zajistit, aby jednotky a technika byly připraveny k „bojovému použití nestrategických jaderných zbraní k reakci a bezpodmínečnému zajištění územní celistvosti a suverenity ruského státu v reakci na provokativní prohlášení a hrozby jednotlivých západních představitelů vůči Ruské federaci,“ uvedlo ministerstvo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.