Společnost Pfizer zaplatila provedení studie, která měla ověřit účinnost jejích vakcín. A ukázalo se, že lidé, kteří se nechali očkovat staršími typy vakcín od společnosti Pfizer, na tom s ochranou proti nemoci covid-19 nebyli o moc jinak, než lidé, kteří se očkovat vůbec nenechali.
„Do poloviny dubna 2023 měli jedinci dříve očkovaní pouze vakcínami divokého typu malou ochranu proti COVIDU-19 včetně přijetí do nemocnice. Bivalentní booster BNT162b2 BA.4/5 obnovil ochranu proti řadě následků COVIDU-19,“ lze se dočíst na webu National Library of Medicine. V některých věkových skupinách prý dokonce došlo k tomu, že se zvýšila náchylnost k virovým onemocněním.
Analýza vychází ze zpracování více než 123 tisíc případů, z toho více než 4100 osob prodělalo covid v opravdu těžké variantě.
U lidí, kteří dostali třetí posilovací vakcínu, ochrana proti viru vzrostla podle studie o 50 procent. Toto třetí očkování posílilo ochranu před těžkým průběhem covidu a zvýšilo možnost, že člověk neskončí v nemocnici, případně přímo na jednotkách intenzivní péče.
„Výsledky studie ukázaly, že očkování proti COVID-19 vyvinuté pro XBB1.5 nabízí další imunitní ochranu proti následkům infekce SARS-CoV-2. Po 30 dnech měli příjemci vakcíny modifikované BNT162b2 SARS-CoV-2 XBB1.5 o 63 % až 58 % nižší riziko hospitalizace,“ doplnil tématu server News Medical Life Sciences.
Předchozí studie ukázaly, že ochrana vakcíny Pfizer před hospitalizací v průběhu času klesá.
„Dávka jedné z aktualizovaných bivalentních vakcín posunula ochranu nad nulu, na 29 procent, ale ochrana klesla zpět na negativních 8 procent po 89 dnech, ukazují data,“ stojí v materiálu Centers for Disease Control and Prevention (zkratka CDC, česky Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, což je národní institut Spojených států amerických pro veřejné zdraví. „Některé soubory dat naznačují, že očkovaní lidé byli vystaveni vyššímu riziku hospitalizace,“ lze se také dočíst v materiálu uveřejněném 15. června 2023.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.