Média se shodují na tom, že nedělní setkání představitelů šestnácti členských států mělo jeden hlavní cíl. Podle Financial Times či levicového deníku Guardian šlo o to „zachránit kancléřku Angelu Merkelovou“. Ta se aktuálně skutečně nachází v nezáviděníhodné situaci, když se její vláda ocitla na hranici svého pádu. Hlavním důvodem je odlišný pohled na přistěhovaleckou politiku bavorské CSU Horsta Seehofera.
Seehofer si především trvá na tom, že by žadatelé o azyl již jednou registrovaní v jiných evropských zemích neměli být vpuštěni do Německa. Něco takového ovšem Merkelová odmítá a právě nedělní summit jí měl poskytnout kýženou podporu. K žádné přelomové shodě však v Bruselu nedošlo a celoevropské řešení migrační krize se zatím nerýsuje. Ostatně samotná kancléřka hovořila pouze o dvoustranných dohodách.
Hlavní roli hrála na nedělním summitu Itálie, která ústy svého premiéra Conteho představila osmibodový plán s cílem od základu změnit dublinský systém, který upravuje podmínky pro podání žádosti o azyl. „Kdo přijede do Itálie, přijíždí zároveň do Evropy. Je třeba, aby zodpovědnost přijaly všechny členské státy EU společně. Požadujeme v této záležitosti mnohem věští míru solidarity,“ uvedl premiér nové jmenované vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro