Dalším z významných hostů přednášejících na půdě Vysoké školy CEVRO Institut se stal Michael Raska, který před posluchače předstoupil s prezentací na téma „Je Čína hrozbou pro světový řád, nebo zárukou stability?“ Michael Raska je výzkumným pracovníkem v programu vojenské transformace na S. Rajarahatnam School of International Studies v Singapuru, kde se zaměřuje na oblasti východoasijské bezpečnosti a obrany včetně teoretických a politicky orientovaných aspektů vojenské inovace, inteligence, informační a kybernetické války.
Podílel se na projektu „Studium inovace a technologií v Číně“ a je komentátorem pro BBC World News v oblasti asijských bezpečnostních otázek. V úvodu své přednášky upozornil na to, že zatímco v minulosti se Čína snažila reagovat na Západ, v posledním desetiletí je tomu naopak a Západ se snaží reagovat na Čínu. Poukázal na informace o bezpečnostní strategické směrnici na rok 2015, v níž se píše o největších hrozbách pro Čínu. Aby jim země čelila, stanovila si tři hlavní cíle: udržet moc pro Komunistickou stranu Číny, zůstat celistvým státem a zajistit ekonomický rozvoj.
Čínu nejlépe vystihuje slovo podmaňování
„Hlavním cílem je dosáhnout vnitřní stability. Ale klíčové slovo, které Čínu vystihuje, je podmaňování, případně zastrašování,“ uvedl Michael Raska, jenž prozradil, že se sám řadí mezi čínské jestřáby, což je protipól čínských holubic, tedy lidí, co vidí na rozmachu Číny jen samá pozitiva a nevnímají ji jako hrozbu. Zdůraznil, že pro Čínu je jedním z klíčových cílů přístup k energiím i k námořním trasám, kudy se energie vede. „Čína chce mít přístup k vyspělým špičkovým technologiím, ale už jen nekopíruje, nýbrž přepracovává klíčové technologie z celého světa a snaží se do nich vkládat své vlastní inovace,“ podotkl analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník