Podle odborářů vláda nechala svým otálením dojít situaci do stavu, kdy má Česko jednu z nejvyšších inflací v Evropské unii, domácnostem se propadá kupní síla a firmy ztrácejí konkurenceschopnost. „Odmítáme propad reálných příjmů, propad do chudoby, nemravné marže a zneužívání situace, škrty bez jasné strategie a nesmyslné snižování příjmů veřejných rozpočtů,“ uvedli organizátoři dnešní demonstrace na webu.
Po státu odboráři chtějí okamžité zavedení regulace cen základních životních potřeb a zpřísnění cenové kontroly nebo regulaci cen potravin, energií, pohonných hmot, vody a nájemného. K dalším požadavkům odborů patří i zvýšení minimální mzdy na 18.200 Kč ještě v letošním roce a přednostní zaměření výdajů státního rozpočtu na boj proti ekonomické krizi.
Odboráři z ČMKOS demonstraci ohlásili na svém shromáždění počátkem září. Na oznámení tehdy reagoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Uvedl, že v pořádání takových akcí v době, kdy vláda opatření chystá, nevidí logiku. Zmínil, že buď odbory chtějí konstruktivně jednat a hledat řešení, nebo demonstrovat.
V minulosti svolali odboráři do Prahy už několik masových protestních akcí. Například v dubnu 2012 zorganizovaly na Václavském náměstí demonstraci proti úsporným plánům kabinetu Petra Nečase (ODS), do které se podle odborářů zapojilo až 150.000 lidí. Policie tehdy odhadla počet demonstrantů na 90.000. Velkou účast – ovšem nižší než v dubnu 2012 – měly i další odborářské demonstrace. Na 120.000 odborářů (podle policie jen zhruba polovina) protestovalo například v listopadu 1997 proti vládě tehdejšího premiéra Václava Klause (ODS).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.