Odbory se ozvaly. Od ledna požadují růst minimální mzdy o pětistovku

22.04.2014 17:02 | Zprávy

Odbory žádají růst minimální mzdy od ledna aspoň o 500 korun. Dosahovala by tak přinejmenším 9000 korun. Novinářům to dnes po jednání tripartity řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že jeho vláda se zvýšením minimálního výdělku počítá. Podle něj by se ale na částce nejprve měli shodnout odboroví předáci se zaměstnavateli.

Odbory se ozvaly. Od ledna požadují růst minimální mzdy o pětistovku
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Prezident Miloš Zeman přijjal radu Českomoravské konfederace odborových svazů

Minimální mzda se zvedla po letech loni v srpnu, a to o 500 korun na 8500 korun. Předtím vzrostla naposledy v roce 2007.

„Vláda je připravena přistoupit od 1. ledna příštího roku ke zvýšení minimální mzdy. Primárně se obracíme na sociální partnery, aby dospěli ke kompromisu. Pokud k němu nedospějí, pak vláda předloží návrh, který se bude kompromisu co nejvíce blížit," uvedl Sobotka. Dodal, že případnou dohodu zaměstnavatelů s odboráři by mohla potvrdit už příští tripartita, která se má konat 2. června. Výsledný návrh by pak ministryně práce předložila vládě.

Mnozí zaměstnavatelé v minulosti se zvyšováním minimální mzdy nesouhlasili. Argumentovali tím, že pokud by ji zvedli, museli by přidat i ostatním zaměstnancům, což si prý v recesi nemohou dovolit. Zvlášť malé výrobní podniky by bojovaly o přežití a musely by propouštět, uváděli podnikatelé.

Odbory podle Pícla vnímají minimální mzdu jako ochranu proti chudobě. Podle Sobotky by měla motivovat k práci. „Je strašně důležité, aby existovaly co největší rozdíly mezi tím, co lidé jako nezaměstnaní dostávají na dávkách a mezi tím, co dostávají, když pracují, byť za minimální mzdu," dodal premiér. Podle něj by kabinet chtěl nejnižší příjem zvyšovat pravidelně, tedy pak i od ledna 2016.

Koalice se ve své smlouvě i ve vládním programovém prohlášení zavázala, že minimální mzdu po dohodě s odbory a zaměstnavateli zvýší. Nejnižší příjem by se měl postupně v příštích letech přiblížit 40 procentům průměrné mzdy. V roce 2013 dosáhla 25.128 korun. Dvě pětiny z ní tak odpovídají 10.051 korunám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…