Minimální mzda se zvedla po letech loni v srpnu, a to o 500 korun na 8500 korun. Předtím vzrostla naposledy v roce 2007.
„Vláda je připravena přistoupit od 1. ledna příštího roku ke zvýšení minimální mzdy. Primárně se obracíme na sociální partnery, aby dospěli ke kompromisu. Pokud k němu nedospějí, pak vláda předloží návrh, který se bude kompromisu co nejvíce blížit," uvedl Sobotka. Dodal, že případnou dohodu zaměstnavatelů s odboráři by mohla potvrdit už příští tripartita, která se má konat 2. června. Výsledný návrh by pak ministryně práce předložila vládě.
Mnozí zaměstnavatelé v minulosti se zvyšováním minimální mzdy nesouhlasili. Argumentovali tím, že pokud by ji zvedli, museli by přidat i ostatním zaměstnancům, což si prý v recesi nemohou dovolit. Zvlášť malé výrobní podniky by bojovaly o přežití a musely by propouštět, uváděli podnikatelé.
Odbory podle Pícla vnímají minimální mzdu jako ochranu proti chudobě. Podle Sobotky by měla motivovat k práci. „Je strašně důležité, aby existovaly co největší rozdíly mezi tím, co lidé jako nezaměstnaní dostávají na dávkách a mezi tím, co dostávají, když pracují, byť za minimální mzdu," dodal premiér. Podle něj by kabinet chtěl nejnižší příjem zvyšovat pravidelně, tedy pak i od ledna 2016.
Koalice se ve své smlouvě i ve vládním programovém prohlášení zavázala, že minimální mzdu po dohodě s odbory a zaměstnavateli zvýší. Nejnižší příjem by se měl postupně v příštích letech přiblížit 40 procentům průměrné mzdy. V roce 2013 dosáhla 25.128 korun. Dvě pětiny z ní tak odpovídají 10.051 korunám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk