Odbory státních zaměstnanců chtějí sledovat dopady úbytku míst

30.11.2018 21:50 | Zprávy

Odborový svaz státních orgánů a organizací (OSSOO) přijal s rozpaky plán vlády snížit počet míst ve státní správě přibližně o 860. Odboráři chtějí sledovat, zda to nezvýší pracovní zátěž ostatních zaměstnanců, což by mohlo zkomplikovat nebo zpomalit práci úřadů. Odborový svaz to dnes sdělil ČTK. Zároveň zopakoval, že odmítá novelu služebního zákona, která umožní vládě odvolávat ministerské státní tajemníky.

Odbory státních zaměstnanců chtějí sledovat dopady úbytku míst
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Snížení počtu míst od počátku příštího roku zhruba o 860 schválila vláda ve čtvrtek, jde o takzvanou systemizaci pracovních míst. Obsazena je v současnosti zhruba jedna třetina z těchto míst. Podle náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého jde o největší redukci od doby, co platí zákon o státní službě. Na státních úřadech tak zbude 77 812 míst.

Odboráři uvedli, že cílem systemizace má být především řádné plnění úkolů na úřadech a zefektivnění práce, ne primárně úspora peněz na platy, i když jde o zadání vyplývající z vládního prohlášení. „Chci věřit, že rušení míst ve státní službě vláda velmi dobře prodiskutovala a tento krok je opodstatněný. Bohužel jsme však nedostali jasné odpovědi, kdo bude vykonávat agendu po propuštěných zaměstnancích a zda na těch, kteří zůstanou, nebude ležet větší díl práce, což by v důsledku mohlo zkomplikovat nebo zpomalit práci úřadů,“ uvedl předseda OSSOO Pavel Bednář.

Odbory proto plánují spolu se svými základními organizacemi dopady systemizace sledovat přímo na pracovištích. Na případné negativní dopady chtějí podle Bednáře hlasitě upozorňovat.

Novelu zákona o státní službě odborový svaz označil za uspěchaný a nekoncepční materiál, který hrozí destabilizací a posílením politického vlivu na státní správu. Novelu, která umožní vládě odvolávat ministerské státní tajemníky z popudu příslušných ministrů, prosadila zhruba před měsícem ve Sněmovně koalice ANO a ČSSD s pomocí SPD a KSČM. O postoji OSSOO jeho předseda informoval v otevřeném dopise senátory, které čeká jednání o tomto návrhu.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

18:15 „Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

„Tohle já nepřijímám, zrušme to, chci ten rozhovor ukončit,“ prohlásil bývalý arcibiskup Dominik Duk…