Tvrdý střet vlády o reformu zákoníku práce s odbory na čele s nejsilnější odborovou centrálou CGT vede zvolna – v předvečer fotbalového šampionátu Euro 2016 – v blokádu celé Francie. Propadne se země do chaosu?
Odbory na koni, Valls chce jít „do konce“
Čtyři odbory – CGT, UNSA, SUD a CFDT – vyzývají počátkem tohoto týdne k dalšímu kroku, jímž stupňují tlak. Vyzývají tento týden k neomezené stávce proti reformě zákoníku práce přezdívaného podle ministryně práce: zákon El Khomri. Odbory, které byly již v minulých dvou měsících silnou součástí protestů, přešly ke tvrdšímu postupu – jehož vrcholem může být stávka generální. O tom zatím veřejně nemluví, jsou ale v těchto dnech doslova na koni. „CGT nerozhoduje o zákonech této země,“ zaburácel před několika dny v parlamentu premiér Valls.
A zatímco musela vláda minulý týden pro nedostatek pohonných hmot přistoupit k čerpání ze strategických zásob, premiér v rozhovoru pro list Le Parisien zopakoval: „Půjdu až do konce!“ Jaký ten „konec“ bude, patrně neví ani on sám… Policie musela zasahovat v krajních případech a odtrhávat odboráře od drátů elektráren.
Při protestech, podobně jako u hnutí Nuit debout (Noc vzhůru), nejde pouze o zákoník a jeho reformu, odbory mají ještě další své požadavky, zejména s ohledem na délku pracovní doby a platy. Připojení ke stávce nově tento týden zvažuje i odborový svaz pilotů SNP: šest z deseti ropných rafinérií je stále odstaveno, z nichž zejména ty z Marseille a Le Havru zásobují palivem letiště Orly a Roissy.
Odbory, z nichž SFDT přijalo kompromisní verzi zákona, mezi sebou samy vedou těžkou pozemní válku o dominanci. Předseda centrály CGT Philippe Martinez bojuje ale i s veřejným míněním, které hraje v jeho neprospěch.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: red