Odešel od Islámského státu: Pozor, mají buňky po celém světě. Je to velmi vážné. A Turecko...

12.09.2016 14:51 | Zprávy

Bývalý třicetiletý bojovník Islámského státu Faraj tvrdí, že i kdyby byl Islámský stát v Sýrii poražen, jeho vliv se v celosvětovém měřítku nijak nezmenší. V exkluzivním rozhovoru pro britský deník The Independent dále podává důkazy o spolupráci mezi Islámským státem a Tureckem.

Odešel od Islámského státu: Pozor, mají buňky po celém světě. Je to velmi vážné. A Turecko...
Foto: repro youtube, tan
Popisek: V ulicích Islámského státu

Jak Faraj prozradil v exkluzivním rozhovoru pro britský deník, Islámský stát plánuje posílit své pozice v Saúdské Arábii, Egyptě, Libyi a Tunisku. „Máme spící agenty po celém světě a jejich počet stále roste,“ hrozí bojovník, který se pohybuje v severovýchodní Sýrii. Velitelé Islámského státu od počátku svým vojákům tvrdí, že i když v Sýrii náhodou nezvítězí, neznamená to zdaleka konec Islámského státu. „Zpočátku jsem myslel, že nás tím jen chtějí motivovat. Pak jsem ale zjistil, že nejde jen o plané řeči.“

Vůdci Islámského státu podle Faraje téměř od začátku konfliktu v Sýrii podnikají praktické kroky, v důsledku kterých zřizují své základny po celém světě. Dnes už pouze bývalý bojovník Islámského státu také poukazuje na propojení mezi ISIS a Tureckem, o kterém se v západních médiích často spekuluje. „Turecko nás podporovalo skutečně hodně. V létě loňského roku jsem byl v Tal Abyadu a tenkrát jsme obdrželi spoustu zbraní přes hranice s Tureckem. Pohraniční stráže proti tomu nepodnikly vůbec nic,“ říká Faraj a potvrzuje tak četná obvinění Kurdů.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Samotný Faraj je sunnitský Arab a je kritický vůči tureckému prezidentu Recepu Erdoganovi. Nicméně dodává, že i přesto je Erdogan lepší než většina arabských diktátorů. „Nicméně se podílí na ničení Sýrie, protože jde do konfliktu s tureckými Kurdy a tento konflikt se šíří i přes hranice do Sýrie,“ tvrdí Faraj, který je značně kritický vůči účasti dobrovolníků v syrském konfliktu. „Nejprve je všude vítali, ale potom lidem vadilo, když cizinci zasahovali do jejich životů.“

„Chyby a omyly spáchané dobrovolníky Islámského státu ze zahraničí ISIS syrským obyvatelům značně odcizili. Například lidé v Rakce nelibě nesli, když místní ženu nutil s použitím násilí velitel ze Saúdské Arábie k nošení nikábu. Stejně tak jsem byl rozčílený já, když mě člověk z Tunisu nutil k návštěvě mešity a bil mě holí po zádech,“ stěžuje si Faraj. Zároveň však tvrdí, že podobně odmítavě ale reagovali syrští Kurdové na turecké Kurdy, „kteří prožili celý svůj život ve vojenských táborech a byli příliš tvrdí“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

9:20 „Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

Titulky západních médií jsou co se týče Ukrajiny pesimistické, všímá si ve své nové analýze analytik…