Úvodem Kalousek v rámci Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, který připadá na 27. leden, vyzval ke vzpomínce na miliony mrtvých nevinných lidí, kteří byli zavražděni jen proto, že patřili k nějakému etniku. „Protože ta nenávist, co je vyvraždila, ta nezmizela. Ta je mezi lidmi pořád a my se jí musíme umět bránit a nesmíme ji tolerovat,“ uvedl.
V kontextu toho Soukup zmínil maketu šibenice při demonstraci před Poslaneckou sněmovnou v tomto týdnu. „To nabádá k tomu, že ‚nepřítele pověsíme‘,“ podotkl. Kalousek připomněl, že pirátská strana se v minulosti chovala podobně, a sice když se ve volební kampani v roce 2017 proslavila tím, že na autobusy umístila nápisy „Pusťte nás na ně“. Na plakátech byli tehdy za zamřížovanými okénky vyobrazeni čeští politici. „Měl jsem tam své čestné místo. Pirátská strana ze mne udělala veřejně zločince, nade mnou stál pan Bartoš – bachař s obuškem – a sliboval, že mě zavře. To je úplně stejný princip,“ podotkl.
„Nic takového do demokratické diskuse nepatří, to je odporné,“ dodal znechuceně. Čekal, že přijde omluva – nepřišla. „Čekal jsem, že se mi za to pirátská strana časem omluví. Pravděpodobně toho nejsou mocni, tak se neomluvili. Nechci se srovnávat s oběťmi holokaustu, ale když v demokracii někdo slibuje lidem obušek a zavření bez důkazů, to je nebezpečné, nikdy nedohlédnete konce. Je to odporné a sprostá pomluva,“ spráskl ruce znechuceně nad takovým vyvoláváním nenávisti.
Piráti nechtějí Kalouska ve vedení VZP
Proti Kalouskovi Piráti ostře vystupují i dnes – vadí jim, že míří do funkce místopředsedy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Soukup není s to postoj Pirátů pochopit. „Vždyť v této správní radě je třicet lidí, jeden člověk tam nic nezmůže, nemůže něco rozhodnout,“ pozastavoval se, že zrovna s tímhle mají Piráti takový problém.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.