V úvodu pořadu Křeček konstatoval, že přijetí prezidentovy nabídky zvažoval, protože její přijetí by znamenalo určité odloučení od rodiny. „Mám tady vnoučky, pravnoučky, takže to je pro mě složité rozhodování kvůli té rodinné situaci,“ uvedl host rozhlasu.
Letos mu bude 82 let, ale Křeček v tom nevidí problém. Nejde prý dělat pokrývače, nýbrž se bude věnovat intelektuální práci a jasně ví, co by asi tak ombudsman měl dělat. A navíc počítá, že když už ho prezident navrhl, učinil tak s tím, že zvažoval, zda může jeho kandidát získat politickou podporu. „Já předpokládám, že prezident nestřílí od boku a zvažuje, jaké má šance, aby jeho kandidáta jenom neostřelovali.
Nijak ho prý nepřekvapilo, že ho Anna Šabatová kritizovala. „Paní Šabatová mě nebrala jako svého zástupce, já jsem byl odříznut a vykonával jsem si svoji agendu. Cítil jsem stejnou odpovědnost za chod toho úřadu, stejně jako Anna Šabatová a dával jsem to najevo,“ pravil Křeček.
Zdůraznil však, že nikdy nezpochybňoval rozhodnutí úřadu ombudsmana. „Já jsem nikdy nezpochybňoval její rozhodnutí, jenom jsem říkal, že na to mám jiný názor,“ zdůraznil s dovětkem, že nikdy nahlas neřekl, „neřiďte se stanoviskem ombudsmana“.
V rozhlasu zdůraznil, že jako ombudsman by se snažil připomínat, že lidé mají svá práva, ale také povinnosti. A pokud si je neplní, je to problém. Toto měl prý Křeček na mysli, když tvrdil, že majitelé bytů mohou odmítnout pronajmout byt Romům, jestli mají obavu, že nebudou pravidelně dostávat nájem, nebo bude pronajatý byt poničen, jak se to děje v některých vyloučených lokalitách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp