Odstoupení Miloše Zemana z funkce prezidenta? Prý už brzy

19.04.2018 9:42 | Zprávy

Debaty kolem zdravotního stavu prezidenta republiky možná ještě nekončí. V rámci předvolebního boje o post hlavy státu byla kondice Miloše Zemana jedním z hlavních témat. Jeho tým po řadu týdnů vyvracel spekulace o Zemanově zdravotním stavu, spekulace museli vyvracet i Zemanovi doktoři. Nejdrsnějším spekulacím se prezident bránil i soudně. Nyní prezidenta k abdikaci vyzývá ředitel komunikace informačního centra o vzdělávání EDUin Bohumil Kartous. Článek zveřejnil server Britské listy.

Odstoupení Miloše Zemana z funkce prezidenta? Prý už brzy
Foto: Repro TV Nova
Popisek: Miloš Zeman při žertovné vsuvce rozhovoru na TV Nova

Neustálé ujišťování prezidentské kanceláře a samotného prezidenta, že jeho zdravotní stav není vážný, neustále narušují další a další spekulace, vycházející z politického prostředí, že zdravotní stav prezidenta je více než vážný. Viditelně slabý, špatně se pohybující, rychle hubnoucí a stárnoucí Miloš Zeman se téměř nevyskytuje na veřejnosti, tráví většinu času v Lánech,“ začíná svou úvahu ředitel komunikace neziskové vzdělávací organizace a redaktor Britských listů v jedné osobě.

Celý příspěvek ZDE

Dále poukazuje na podle něj znepokojivou vizáž prezidenta. „Na fotografiích, kdy se nepodaří ukrýt všechny symptomy těžké nemoci, je velmi patrné, v jakém zdravotním stavu prezident Zeman je,“ píše Kartous s odkazem na fotografie z prezidentova rozhovoru pro MF DNES z 20. března letošního roku. Podle Kartouse je veřejným tajemstvím, že vrcholní politici už řeší jména kandidátů do případné předčasné prezidentské volby, Andrej Babiš prý již má připraveno prohlášení. Kartous dále s nadsázkou poznamenává, že Miloš Zeman je vzhledem ke svému zhoršujícímu se stavu po většinu času „internován“ v Lánech, a spekuluje, že mnohé prezidentské pravomoci má pod kontrolou nikoli Miloš Zeman, ale duo Nejedlý–Mynář.

Bohumil Kartous kromě rozpadu Zemanovy tělesné schránky předpovídá také kolaps vládních vyjednávání a případné předčasné volby. Obojí shrnuje takto: „To se buď bude táhnout až do doby, kdy se prezident rozhodne abdikovat, nebo do okamžiku, kdy se shodnou obě komory Parlamentu, že i přes setrvání prezidenta v úřadu přejdou všechny pravomoci na vládu a Parlament. A ten okamžik pravděpodobně nastane relativně brzy. Na supervolební rok 2017 naváže s relativně vysokou mírou jistoty supervolební rok 2018. Je možné, že proběhnou všechny volby kromě krajských.“

V závěru svého článku pak poněkud šifrovaně vyzývá Miloše Zemana k rezignaci: „Miloš Zeman, je-li ještě schopen, případně okolí prezidenta, bude muset učinit zásadní rozhodnutí. Miloš Zeman ještě může zachránit alespoň zbytky své cti, zachovat se jako státník, byť svým dětinským jednáním přivedl tuto zemi do stavu zbytečné vnitřní politické nejistoty. Držme mu palce.“

Mezi veřejností již zlidověly dřívější Zemanovy výroky o tom, že má naprosto čisté plíce a „prostatu jako panic“

Sám prezident Zeman je nucen téma svého zdraví komentovat poměrně často. Nedávno v rozhovoru pro Blesk.cz redaktoru Davidu Vaníčkovi řekl, že při lednovém vyzvedávání korunovačních klenotů nešel až do Korunní komory, jak je zvykem, ale zůstal sedět na druhé straně dveří, kde s ním zůstal i kardinál Dominik Duka. „Bez komentáře, ale upřímně nerad chodím po schodech,“ řekl k tomu Zeman. V rozhovoru dále popřel spekulace, že by pravidelně docházel na infuze, a podotkl, že vizáž politika na fotografiích je z drtivé většiny v moci fotografa. „Protože i z obludy dokáže dobrý fotograf vykouzlit krasavce a naopak. Já jsem obluda, a tak není nic těžkého tu obludu zachovat, ale dobrý fotograf by ze mě také uměl udělat i toho krasavce,“ glosoval Zeman.

Mezi veřejností již zlidověly dřívější Zemanovy výroky o tom, že má naprosto čisté plíce a „prostatu jako panic“. Prezident v poslední době skutečně přešel na zdravější životní styl a společně s úpravou stravovacích návyků přišel i úbytek tělesné hmotnosti. Právě ten zavdal příčinu k nekonečným spekulacím, zda hlavu státu sužuje pouze polyfunkční neuropatie a cukrovka, nebo i něco vážnějšího. Největší rozruch způsobil v listopadu 2017 radní městské části Brno-střed za Žít Brno Svatopluk Bartík. Ten uprostřed vrcholící prezidentské kampaně vypustil informaci, že Miloš Zeman údajně trpí rakovinou s četnými metastázemi. Dle Bartíkova dodnes nezveřejněného zdroje Zemanovi zbývalo 3–7 měsíců života. Proti Bartíkovu tvrzení se ostře ohradil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman později na Bartíka podal žalobu na ochranu osobnosti, ten později spekulace o Zemanově zdraví z internetu stáhl. Prezident Zeman v dubnu požádal o přerušení projednávání případu do doby, než policie dokončí vyšetřování. Prezident totiž na Bartíka podal také trestní oznámení, které policie šetří.

V lednu 2018 v reakci na spekulace Svatopluka Bartíka a jiných vystoupilo tříčlenné prezidentovo lékařské konzilium. Doktoři Martin Holcát, Miloslav Kalaš a Luboš Petruželka se důrazně ohradili proti tvrzení, že Miloš Zeman trpí rakovinou. Jako Zemanovy problémy identifikovali cukrovku a polyfunkční neuropatii, která omezuje prezidentovu pohyblivost. „Dostávám neustále otázky na jeho zdravotní stav. Já bych se rád vyjádřil k jedné věci. O zdravotním stavu mluví řada lidí, kteří nejsou vůbec lékaři a pohybují se v jiných sférách než medicínské,“ řekl Holcát. Zemanův osobní lékař Miloslav Kalaš poté poukázal na náročný Zemanův program. „Jestliže byl minulý rok schopen absolvovat to, co absolvoval, Čína, Vietnam, Kazachstán, Anglie, Amerika, Rusko, jeho zdravotní stav jako takový musí být dobrý, protože málokdo by byl schopen vydržet takovouto zátěž, jak fyzickou, tak psychickou.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mak

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dejte pokoj!“ Premiér Fiala popřál občanům. Reakce nebyla vřelá

14:20 „Dejte pokoj!“ Premiér Fiala popřál občanům. Reakce nebyla vřelá

Premiér Petr Fiala (ODS) se rozhodl popřát občanům České republiky radostné a klidné svátky a působi…