Loni v srpnu obvodní soud pro Prahu 1 zastavil stíhání Nečasové za krácení daně. Před úřady zatajila příjem luxusních pozorností za 10 milionů korun. Součástí rozhodnutí bylo i zproštění obžaloby, že zajištěním funkcí ve státních podnicích podplatila trojici poslanců ODS.
Pak ale přišlo odvolání státního zástupce a následně městský soud v Praze letos v září verdikt nižší instance zrušil. Vzhledem k neveřejnému jednání odvolacího soudu nebyly jasné důvody, které k jeho závěru vedly.
Původní zdroj ZDE
Kauzu vrátil na začátek soudce Richard Petrásek. Aktuálně.cz se podařilo dosud neznámé odůvodnění rozhodnutí získat. Podle Petráska se obvodní soud dopustil hrubých chyb. V kauze poslaneckých trafik z dokazování protizákonně vyřadil odposlechy obžalovaných.
Z toho důvodu nemohl rozhodnout o podstatě věci, tedy zda lze politickou dohodu vyhodnotit jako korupci. Zastavení stíhání kvůli krácení daně pak bylo podle odvolací instance předčasné. Obvodní soud si prý při výroku špatně vyložil zákony.
„Trestněprávně postižitelné korupční jednání přitom může spočívat i v nabídce a přijetí funkce za určitý způsob hlasování v zákonodárných orgánech, případně vzdání se mandátu v nich,“ stojí v odvolacím verdiktu, že úplatek nemusí spočívat jen v penězi vyčíslitelném plnění.
Verdikt se váže k příběhu někdejších poslanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře. Na podzim 2012 vláda Petra Nečase jednala o daňových změnách, které chtěla předložit Poslanecké sněmovně. S jejich schválením spojila hlasování o důvěře. Trojice poslanců však pro návrh nechtěla zvednout ruce.
Podle obžaloby se proto premiér Nečas, tehdejší ředitelka jeho sekretariátu Jana Nagyová (dnes jeho manželka) a náměstek z Ministerstva zemědělství Roman Boček začali domlouvat na záchraně kabinetu. S poslanci dospěli k dohodě, že složí mandát, místo přenechají náhradníkům a obsadí za to pozice ve státních firmách. A povedlo se, tito tři poslanci opustili Sněmovnu a daňové změny prošly.
„Tyto kroky totiž mohou ovlivnit výsledek rozhodování v zastupitelských orgánech a mají povahu trestněprávně postižitelných korupčních jednání v politické sféře, k jejichž trestněprávnímu postihu je Česká republika vázána rovněž mezinárodními úmluvami, jejichž signatářem je,“ píše soudce Petrásek o politických dohodách vedoucích k zisku prospěchu pro konkrétní osobu.
Je to poprvé, kdy český soud při soudním řízení připustil, že politickou dohodu lze považovat za výsledek korupce. Jestli úplatkem byla i úmluva o výměně poslaneckého mandátu za místo v podnicích se státní účastí, bude muset prokázat Obvodní soud pro Prahu 1, kam se kauza vrátila. Instance bude muset využít i odposlechy, které v prvním kole označila za nezákonné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.