Ohrožený Kyjev, Moskva ji bude vydírat? Ukrajina se bojí právem. Toto zaznělo

02.08.2021 15:50 | Zprávy

Pokud Rusko zneužije plynovod Nord Stream 2 k vydírání Ukrajiny, rozhodne se zřejmě Německo nechat Kyjev napospas Moskvě a nelze čekat, že by se následně proti Berlínu postavily Spojené státy. Obě země se sice dohodly, že v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň, dojde na určité sankce, že by ale kvůli Ukrajincům Němci chtěli riskovat ztrátu přívodu strategické suroviny, očekávat podle mnoha zdrojů příliš nelze.

Ohrožený Kyjev, Moskva ji bude vydírat? Ukrajina se bojí právem. Toto zaznělo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Plynovod Nord Stream 2, který povede ruský plyn přes moře přímo do Německa a odbočkami pak západně přes plynovod NEL do Velké Británie a jižně přes OPAL do České republiky bez toho, aby procházel jinými zeměmi, je již téměř kompletně hotový, a poslední část vznikne již tento měsíc. Tok velice strategické suroviny do Německa i k nám bez rizika plynoucího ze současné cesty plynu skrze východní Evropu však přináší i mnohé otázky, třeba tu, zdali nebude zneužit jako geopolitická zbraň Ruska.

Moskva by totiž nyní mohla vydírat Ukrajinu zastavením plynu bez toho, aby to pocítilo Německo a západní Evropa, jelikož by pomocí Nord Streamu přípojkami přes SRN či přes Česko mohl i nadále na Západ proudit. Rusko by například mohlo hrozbou zastavení plynu proudícího přes Ukrajinu přimět přistoupit na nové poplatky za tranzit.

Ekonom Lukáš Kovanda dodává, že „Berlín tím však vysílá signál také do Washingtonu“. „Signál, který se tam líbit nebude. Spojeným státům se projekt nezamlouvá. Jak z geopolitického hlediska – upevňuje moc Ruska nad východní Evropou. Tak z hlediska ekonomického – činí Evropu závislejší na ruském plynu, takže ta pak bude mít zřejmě slabší zájem o dovoz zkapalněného plynu amerického,“ shrnuje, že tím utrpí i zájmy Washingtonu v Evropě. Jak dodává, tak se „postoj Německa krajně nezamlouvá ani třeba Polsku“, není divu – přípojka plynu totiž obchází i to, a Rusové tak za souhlasu Německa mohli kompletně obejít východní Evropu, plyn by totiž proudil na jih a západ při uzavření ukrajinské i běloruské cesty pouze přes české, německé a nizozemské území.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…