Okamura byl tam, kam politici nejezdí

19.06.2024 19:40 | Reportáž

Bruntál. Zapomenutý „okres“ u polských hranic, kam politici přes Jeseníky nedohlédnou. Proto mnohé překvapilo, když se tam na městských slavnostech v sobotu objevil předseda parlamentní SPD Tomio Okamura. U piva se prý dozvěděl mnoho zajímavého.

Okamura byl tam, kam politici nejezdí
Foto: Screen Facebook Tomio Okamura
Popisek: Tomio Okamura na slavnosti v Bruntálu

Bruntál patří k městům, která za posledních třicet pět let zůstala zapomenuta. Někdejší okresní centrum u polských hranic, které velmi zasáhl úpadek textilního průmyslu, se podobně jako třeba krušnohorský Most stalo spíše terčem metropolitních vtipů. Bruntál nebrat, vtipkovalo se kdysi v jednom seriálu o pražských umělcích.

Pověst „Mostu Moravy“, města bez práce, perspektivy i naděje se s městem, kde tradičně ve volbách vítězí levicová opozice, táhne dlouhodobě.

„Překvapily mě zejména reálné dopady současného klimatu ve společnosti, kdy se Havlova ‚blbá nálada‘ přelila ve vyšší formu frustrace a naštvanosti lidí,“ vyprávěl ParlamentnímListům.cz už v roce 2011 tehdejší starosta města Petr Rys.

„Všichni politici by měli přijít na Bruntálsko a zkusit si tam najít smysluplnou práci. A také si prý vyzkoušet tam nějakou dobu žít,“ říkala pro ParlamentníListy.cz v roce 2012 paní Marie, jejíž rodina zažívala beznadějný koloběh nezaměstnanosti, krátkodobé práce a vyhazovu se vzkazem „za branou je tisíc dalších“.

Region s nejvyšší nezaměstnaností, kde si podle jejího líčení i poslední uklízečka hlídá svou pozici pro dceru, byl podle ní velmi beznadějným místem. Mezi ženami v té době byla bez práce téměř každá pátá.

„Na místech, kde stávala slavná textilka, dnes najdeme Kaufland a prostranství, které zůstalo po demolici, ještě nevyužité. Smutnou vzpomínkou tak může být jen pár drobných staveb, v nich už zakotvil second hand nebo sklady,“ popisovala reportáž ParlamentníchListů.cz už v roce 2015.

Postupem času se ve městě, které rovněž patří do území někdejších Sudet, něco zlepšilo, ale díky politice doplatků na bydlení se zde rozmohl i fenomén vyloučených lokalit.

Tento víkend Bruntál a sousední Krnov navštívil předseda SPD Tomio Okamura. Poslanec zavítal jako soukromník na Dny města Bruntálu.

Od lidí si prý vyslechl, že je jediný z předsedů velkých stran, který mezi ně přišel. Vloni se konalo výjezdní zasedání vlády v blízkém Jeseníku (ve stejný den, kdy se v Praze konala velká demonstrace proti vládě), ale premiér Fiala zůstal u hovorů s funkcionáři.

„Bruntálsko je velmi odlehlý region, kterému se politici prostě nevěnují,“ říká po zkušenostech s občany Tomio Okamura.

Vlády nebyly schopné zajistit spojení horského regionu na hlavní dopravní tepny ani investice, které by dokázaly horskou oblast pozvednout.

Lidé si podle Okamury stěžují na nízké mzdy a vysoké ceny v důsledku „Stanjurova balíčku“. Ministr financí, pocházející ze čtyřicet kilometrů vzdálené Opavy, zde není příliš populární.

Přesto ale Okamuru zaujala skvělá atmosféra, ale i podpora, které se mu od lidí dostalo.

Sousední Krnov je na tom přece jenom o něco lépe, zejména díky místním aktivitám společnosti Kofola, ale i on má své problémy. Jedním z nich je místní nemocnice, potýkající se s nedostatkem lékařů.

V Krnově s Okamurou byl i poslanec Jan Síla, který v místní nemocnici působí jako lékař. Toto zařízení tak jako mnoho dalších trpí nedostatkem lékařů.

„Problematika nedostatku lékařů a zdravotnického personálu vůbec se netýká jenom Krnova nebo Moravskoslezského kraje. A my v SPD máme zpracovaný kompletní program, jak tento problém řešit,“ říká.

A nejde jen o lékaře v nemocnicích, ale třeba i o zubaře. Jejich nedostatek v odlehlých oblastech je tak výrazný, že to prý začíná být mezi lidmi nejčastější téma stížností.

„Potýká se s tím celý Moravskoslezský kraj,“ říká Okamura, který se cestou zpět ještě zastavil v Českém Těšíně na festivalu Tří bratří.

Vše probíral i s poslancem Sílou, jehož manželka i dcera jsou zubařky. A na základě analýz došli k tomu, že zubařů je v zemi dostatek, ale jsou koncentrováni v movitějších centrech, kde se soustředí výhradně na placené zákroky a třeba ani nemají smlouvu s žádnou pojišťovnou.

„Řešení se proto nabízí velmi rychlé – uzákonit pro zubaře povinnost mít uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou,“ říká pro ParlamentníListy.cz Okamura.

Toto opatření by podle něj vedlo k tomu, že by se zubařská péče rozmístila po regionech mnohem rovnoměrněji. „Samozřejmě vím, že se to nebude líbit České stomatologické komoře, ale tady se bude muset najít nějaký kompromis v zájmech,“ myslí si předseda SPD.

Jeho poslanci prý návrh již předali Vlastimilu Válkovi, který o něj ale neměl zájem.

„To je téma, které se má řešit v krajských volbách, a my máme řešení připravené,“ říká Tomio Okamura.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

,,V Bruselu nebude jednou na výplaty, Trump vše urychlí.” Advokátka Hustáková nad dotazy čtenářů

4:44 ,,V Bruselu nebude jednou na výplaty, Trump vše urychlí.” Advokátka Hustáková nad dotazy čtenářů

Jak by se mohla rozpadnout EU? ,,Nespokojené obyvatelstvo členských zemí vymění své politiky a ti od…