Okamura se obrátil na britskou premiérku. Zde je důvod

06.06.2018 13:21 | Zprávy

Místopředseda Sněmovny a předseda SPD Tomio Okamura chce od britské premiérky Theresy Mayové informace o případu někdejšího šéfa krajně pravicové Anglické obranné ligy (EDL) Tommyho Robinsona, který byl v květnu odsouzen k 13 měsícům vězení za pohrdání soudem.

Okamura se obrátil na britskou premiérku. Zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura ve sněmovně

Dopis Mayové, který Okamura poslal prostřednictvím britského velvyslanectví v Praze, dnes zveřejnil server Seznam Zprávy. Zprávu převzala ČTK.

Okamura se v dopisu pozastavuje nad postupem britských soudů, které podle něj poslaly Robinsona do vězení „bezprecedentně rychle“. Vyjadřuje také obavy, že Robinson bude ve věznici v ohrožení života ze strany muslimských spoluvězňů. Mayovou žádá, aby mu sdělila, jak britské úřady zajistí Robinsonovu bezpečnost.

Podle britské zpravodajské stanice BBC byl Robinson, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon, odsouzen za pohrdání soudem už podruhé. Poprvé mu soud uložil podmínečný trest, tuto podmínku ale Robinson porušil a dopustil se stejného prohřešku.

Podle BBC Robinson před soudní budovou v Canterbury a podruhé před soudní budovou v Leedsu natáčel videa s účastníky sporu a vyzýval k jejich šíření, což mohlo ovlivnit nezávislost poroty a mohlo vést k nespravedlivým procesům. V Leedsu šlo o proces s údajnými členy pákistánských gangů, kteří podle obžaloby znásilňovali mladé dívky. Za natočení videa v Canterbury dostal Robinson podmíněný trest a soudce ho tehdy varoval, že pokud se opět dopustí podobného prohřešku, skončí ve vězení.

Britská média o případu informovala až se zpožděním několika dnů. Soudce jim publikování zpravodajství o Robinsonově odsouzení zakázal, protože se obával, že by tato informace mohla ovlivnit porotu, která posuzovala případ, jehož účastníky Robinson natáčel.

Nyní pětatřicetiletý Robinson byl v roce 2009 jedním ze zakladatelů EDL. Skupina se dostala do veřejného povědomí pořádáním demonstrací a protestních pochodů proti muslimům, opakovaně se dostávala do násilných konfliktů s levicovými aktivisty. Robinson v roce 2013 vedení EDL opustil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snažil se utnout Mašína.“ Řádění Řezníčka v ČT, když vítězil Trump. Byl přistižen

4:41 „Snažil se utnout Mašína.“ Řádění Řezníčka v ČT, když vítězil Trump. Byl přistižen

Spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra po sledování speciálu ČT k prezi…