Přímá volba by prý mohla přilákat třeba televizní celebrity, politicky nečitelné kandidáty nebo populistické zájemce. Vícha poukázal na úvahy o kandidátu Tomio Okamurovi, viceprezidentovi Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
Nic proti Okamurovi, ale dělá se z toho mediální šaškárna
Podle Víchy se senátoři často rozhodují samostatně bez ohledu na stranickou příslušnost. „Lidé se budou rozhodovat sami podle sebe. Řeknu na rovinu, když si člověk přečte, že prezidentem by měl být pan Okamura, zhoršuje nám to podmínky pro vyjednávání přímé volby,“ řekl Právu.
„Protože se tak trošku z toho dělá mediální šaškárna. A teď nic proti němu, abych nebyl špatně pochopen,“ dodal senátor ČSSD.
Senátoři budou o této změně ústavy jednat až v únoru, původně se přitom předpokládalo, že k jednání dojde v průběhu lednu. Zkrátí se tak doba do konání přímých prezidentských voleb na začátku roku 2013. Deník Právo dodává, že ani vláda ještě neprojednala prováděcí zákon k přímé volbě.
Přímou volbu podpoří alespoň tři pětiny senátorů ČSSD, zbytek je na ostatních stranách
Vícha tvrdí, že většina senátorů ČSSD nejspíš podpoří přímou volbu. „Jsem přesvědčen, že pro přímou volbu budou hlasovat minimálně tři pětiny členů senátorského klubu. Ale je jasné, že musí dát hlasy i členové ostatních politických klubů,“ řekl Právu.
K přijetí zákona je v Senátu potřeba třípětinová většina přítomných senátorů. Pokud by někteří senátoři při hlasování opustili sál, mohli by přijetí zákona umožnit. Senát má 81 členů, pokud by byli všichni přítomni, bylo by potřeba 49 hlasů k přijetí zákona o přímé volbě.
Tři pětiny senátorského klubu sociální demokracie je 24 hlasů, z dalších stran by tedy bylo potřeba dalších 25. To ovšem podle deníku Právo není jisté vzhledem odporu části ODS, TOP 09 i lidovců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe