Josef Grill je podnikatel v oblasti IT, svou firmu Wedos a.s. založil dle veřejně dostupných informací v roce 2009. Poté, co už jednu takovou založil, rozjel a výhodně prodal. Wedos je zkratkou WEbhosting, DOmény a Servery a Jihočeský podcast o Grillovi mluví jako o „webhostingovém králi“. V roce 2019 byla společnost největším poskytovatelem webhostingu v Česku.
Podnikatel je mírně řečeno nespokojen s tím, jak vláda Petra Fialy tuto zemi vede. A proto píše dopis premiériovi, protože podle jeho názoru už to přesáhlo všechny meze. S premiérem se prý setkal dvakrát osobně a považuje ho za slušného člověka. „Poprvé v životě jsem říkal, že se nestydím za svého premiéra,“ doplnil.
Kromě toho Grill také dříve tvrdil, že v ČR se lidé mají nejlépe na světě, ačkoliv procestoval řadu jiných zemí. Už si to nemyslí. „Poměr cena/výkon byl fantastický. Jenže časy se mění a moje aktuální pocity jsou zcela jiné. Jako člověk, vzděláním právník, povoláním spíše manažer a ekonom a působící v oboru IT, jsem přestal věřit českému státu,“ sděluje premiérovi.
Což bude mít pro ČR následky. Grill uvádí, že rezignuje na další investice v České republice a nehodlá zde ani stavět další datacentrum. „Jediné řešení vidím, že změníme i centrálu a vlastnickou strukturu, abychom nebyli tolik vázáni na Českou republiku. Naše nové produkty a služby budeme řešit ze zahraničí. V nejistém prostředí nejde budovat stabilní firmu,“ prohlašuje.
Pozemek vyvlastněný tak, že to hraničí s krádeží
Kámen úrazu tkví v tom, jakým způsobem byly firmě vyvlastněny pozemky, na kterých plánovali postavit další datacentrum. Stát na nich ovšem naplánoval stavbu dalšího pruhu silnice. Grill nemá problém s tím, že stát staví infrastrukturu. Ale vadí mu, jak se k němu zachovaly úřady. Ve zkratce, za metr čtvereční vyvlastněného pozemku mu chce zaplatit kompenzaci 79 Kč. Pozemek přitom Grill zakoupil před patnácti lety, tehdy za cenu 201 korun za metr čtvereční. A 79 korun je cena, kterou po mnohých sporech vyhádal, nejdříve mu bylo nabídnuto 25 korun za metr, pak 50.
„Po 15 letech vám dá stát třetinu ceny, než jste zaplatili předtím! V době, kdy se obdobné pozemky, ve stejné lokalitě, prodávají za 1700 až i přes 2500 za m²,“ stěžuje si podnikatel, že ho stát takto okrádá. Pak jsou zde samozřejmě další náklady spojené s obranou proti rozhodnutí a s tím, že bude muset celý projekt předělat. Poukazuje i na to, že už v roce 2007, kdy pozemek pořizoval, zaplatil daně, takže je výsledná cena ještě menší. „Chápu, že státní kasa je děravá a prázdná, ale pokud stát bude okrádat své občany a firmy, tak směřuje k zániku,“ prohlašuje podnikatel. Z přístupu úřadů dovozuje, že jednoho krásného dne může stát takto znárodnit i jeho firmu nebo dům, ve kterém bydlí. A také nějaký znalec může prohlásit, že stojí padesátkrát méně.
Jako právník má Josef Grill pocit, že právo je skutečně jen pro bohaté. Obrana před úřady totiž stojí nemalé peníze, nemluvě o zaplacení posudků. „Dáte stovky tisíc do nejistého sporu, který se potáhne dlouhé roky. Nejhorší je ten čas, který vás to stojí a nikdo vám jej nevrátí. O ten čas jsem okradl své děti, rodinu, sebe a v neposlední řadě svoji firmu. A ještě jsem ze svých daní platil úředníky, kteří nás doslova okradli,“ popisuje situaci a dodává, že během sporu s úřady byla opakovaně porušena pravidla i zákony, například že nebyli informováni přes datovou schránku, ačkoliv je to pro komunikaci s firmami povinné. Nebo že úřady opakovaně porušovaly zákonné lhůty. To vše vede Grilla k přesvědčení, že český stát nechrání majetek svých občanů.
Zdraví
Ale to není zdaleka to jediné, co mu vadí. „Možná bych mohl mluvit o zdraví, kdy nemůžete bez známých třeba sehnat magnetickou rezonanci nebo jiná vyšetření a všichni se budeme tvářit, že všechno je v pořádku,“ nakousl téma zdravotnictví.
Právo nejisté
Investiční nejistota pak Grilla vede k tomu, že v ČR investovat nehodlá. „V posledních několika měsících jsme jednali s několika státy o přesunu naší firmy k nim a skutečně byste se divil, jak se k nám chovají a co nám nabízejí. Nemluvím o daňových úlevách (až 50 %), ale celkově o přístupu a jistotách,“ sděluje premiérovi s tím, že je to právě právní jistota, která je potřeba, ne garance od státu či dotace. „V jiné evropské zemi vám řeknou, že za posledních téměř 70 let mají osmého premiéra a vše je tak stabilní, že když budou mít za pár měsíců volby, tak že nečekají změnu (ani když vyhraje opozice). Přesun firmy do zahraničí nám zajistí nejen větší důvěryhodnost na západních trzích. Možná ušetříme i na daních, ale jako zásadní vidím právní jistoty a předvídatelný daňový systém,“ říká. Nevěří pak, že co se mu stalo s pozemkem, by bylo možné v některé západní zemi a Česko označuje za banánovou republiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta