Veřejný ochránce práv se zabývá zejména podněty od lidí, předkládá doporučení poslancům, připomínkuje zákony a navštěvuje věznice nebo léčebny dlouhodobě nemocných. Varvařovský ale v roce 2012 většinou se svými návrhy u zákonodárců narazil. Uspěl pouze v případě sKaret, u nichž požadoval větší ochranu soukromí a osobních údajů příjemců sociálních dávek. Loni v září byly nakonec karty zrušeny úplně.
Za neúspěchy stojí i demise vlády Petra Nečase a následné předčasné rozpuštění sněmovny. Za dobu fungování úřadu, tedy od roku 2000, podle Šabatové ombudsmani dali poslancům 79 doporučení na změnu zákonů. Úpravy se dočkalo 46 z nich, tedy více než polovina. Proces ale trvá delší dobu.
Varvařovský se mnohokrát nechal slyšet, že poslanci nereagují ani na jeho připomínkování zákonů. Nakonec se svého postu v prosinci 2013 vzdal. Důvodem bylo ale i vážné onemocnění jeho manželky.
Nejvíce dotazů se týkalo sociálního zabezpečení
Jak podotýká server iHNed.cz, loni přišlo veřejnému ochránci práv 8 041 podnětů, v předchozím roce jich bylo o 347 více. Varvařovského za uplynulý rok osobně navštívilo téměř 1 200 lidí. Informační telefonní linky, kde jsou poskytovány jednoduché právní rady, pak využilo 6 134 lidí. Nejvíce stížností a dotazů se týkalo sociálního zabezpečení, stavebnictví, zdravotnictví, policie a vězeňství.
Soustředil se i na zacházení se seniory, konkrétně na podmínky péče osob s Alzheimerovou chorobou nebo jinými druhy demence. Navštívil proto i 15 domovů seniorů nebo domovů se zvláštním režimem. Zajímaly ho i podmínky v protialkoholních záchytných stanicích nebo policejních celách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem