Číselný čtyř- až desetimístný kód si každý občan musí zvolit při podání žádosti o nový průkaz. Předpokládalo se, že ho lidé budou používat při samoobslužném přihlašování na úřadech a že si některé úřední záležitosti budou moci vyřizovat sami. Zadáním kódu by se načetly údaje o občanovi, takže by nebylo třeba vypisovat a ověřovat údaje z průkazu.
Podle Šabatové tyto elektronické občanské průkazy však zjevně předběhly dobu, protože elektronizace veřejné správy je stále v nedohlednu. Jak uvedla, po pěti letech účinnosti novely použijí občané BOK jen při vyzvednutí nového občanského průkazu, dál jim k ničemu není. A pokud ho zapomenou, za odblokování zaplatí správní poplatek 100 Kč, což podle ombudsmanky postrádá logiku.
„Proč by si lidé měli pamatovat číslo, které nepoužívají? Pokud ho nepoužívají, jak vůbec zjistí, že ho zapomněli? Proč by si zapomenuté číslo za 100 Kč odblokovávali, když jim stejně k ničemu není?“ uvedla Šabatová.
Doplnila, že zejména pro seniory může být taková situace velmi stresující a může budit dojem svévole státu.
Elektronické občanské průkazy mají dvě podoby. Obyčejný se vydává zdarma, s kontaktním čipem navíc za příplatek 500 korun. V roce 2015 vydaly úřady v Česku přes 1,7 milionu běžných občanských průkazů a přes 3300 občanských průkazů s čipem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk