Stanice ITV News ve své reportáži mapuje osud pracujících Britů, kteří sice mají relativně dobře placenou práci, ale přesto jsou nuceni žít ve stanech, protože si nemohou dovolit platit předražené bydlení.
„Žádali jsme stát o pomoc, ale řekli nám, že nám nijak pomoci nemohou. Tak jaký má smysl vlastně pracovat?“ prohlásil Ian, otec dvou dětí, pracující jako řidič nákladního auta.
„Nepomáhají nám, i když máme děti, jakoby očekávali, že i ony jednou budou v takové situaci. Nemůžeme s tím nic udělat,“ uvedla jeho manžela Theresa, profesí ošetřovatelka.
Podle moderátora ITV News se obecně vědělo, že má Británie problémy s rostoucím počtem bezdomovců, ale všichni si mysleli, že jsou to lidé, kteří nepracují a pobírají dávky. Nyní se ale problém bezdomovectví očividně týká i pracujících rodin.
„Je to naprostý kolaps trhu s bydlením, ve většině částí země dneska máme pracující bezdomovce. Lidé, kteří mají práci, mají trvalý příjem, dělají všechno správně. Zajímalo by mě, co by jim vláda řekla. Ať si seženou práci? Vždyť oni ji mají, Theresa je pečovatelka, Ian je řidič náklaďáku a nemohou najít bydlení,“ uvedl rozhořčeně reportér Daniel Hewitt.
Situace je podle něho dána kombinací několika faktorů, včetně nedostatečné výstavby a ekonomické krize. „To, co vidíme, je strašlivá kombinace mnoha let nedostatečné výstavby, která se střetává s aktuálním růstem cen bydlení, pronajímatelé z trhu odcházejí, protože nechtějí platit obrovské hypoteční úvěry. Lidé z chudší pracující třídy nyní na úřadech slyší, že pro ně není k dispozici žádné bydlení,“ vysvětloval Hewitt.
Problém je také v požadavcích pronajímatelů, kteří chtějí až šestiměsíční zálohu. „Tito lidé by si v některých případech díky svým příjmům mohli dovolit platit nájem, ale nemají na šestiměsíční zálohu předem. Takže dnes po celé Británii najdete levné hotely, kde žije velké množství pracujících rodin, které tam zůstávají, protože nemají na požadovanou půlroční zálohu,“ dodal reportér, který situaci mapoval.
'Some can afford rent, but not a 6-month deposit up front.'
— Good Morning Britain (@GMB) August 22, 2023
An ITV News investigation has found that British families who have reasonably well-paid jobs are being forced to live in tents, as they can't afford to rent let alone buy. @DanielHewittITV tells us more. pic.twitter.com/z9mtXrZ51L
Podle údajů londýnské rady pro bydlení je například každý padesátý obyvatel Londýna bez domova a bytová krize v hlavním městě se neustále stupňuje. Městské části ubytovávají až 170 tisíc lidí v dočasných ubytovacích zařízeních. Počet domácností bez domova, které potřebují podporu, se v důsledku rostoucích životních nákladů za poslední rok zvýšil o více než 15 % .
„Toto je nejnovější důkaz katastrofy bezdomovectví, která se v hlavním městě odehrává. Jeden z padesáti Londýňanů bez domova, to je děsivá statistika,“ prohlásil podle informací serveru standard.co.uk výkonný člen londýnské rady pro bydlení Darren Rodwell.
Radnice jsou kvůli nedostatku kapacit nuceny umisťovat potřebné do levných hostelů. Počet rodin bez domova umístěných v hotelových pokojích poslední instance se mezi dubnem 2022 a dubnem 2023 více než zdvojnásobil - z 1 543 na 3 242.
„Jsme obzvláště znepokojeni prudce rostoucím počtem rodin, které uvízly v penzionech. Nikdo si to nepřeje a městské části dělají vše, co je v jejich silách, aby podpořily rodiny bez domova a zajistily jim vhodné ubytování. Stále častěji se však městské části potýkají s naprostým nedostatkem jiných možností, jak těmto rodinám zajistit střechu nad hlavou,“ dodal Rodwell.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.