Ondráček je absolutní výsměch lidství. Komunistům žádné vysoké funkce nenáleží. Hotovo, vymalováno, napořád. Čtěte opravdu brutální kanonádu od českých umělců

20.12.2017 20:27 | Zprávy

Aňa Geislerová, Eva Urbanová, Ivan Mládek, Daniela Kolářová, Jan Kačer, Tomáš Magnusek, Stanislav Milota – ti všichni se jako jeden muž ParlamentnímListům.cz svěřili s tím, jak nelibě nesou, když se středobodem sněmovního dění už napodruhé stal komunista Zdeněk Ondráček, který má stanout v čele komise pro kontrolu GIBS. Po některých politicích teď už i umělcům totiž vadí, že Ondráček v roce 1989 zasahoval jako policista proti demonstracím kritiků tehdejšího režimu. „Tento člověk má nulovou sebereflexi a jeho jednání je absolutně nevyspělé – je to jako kdybyste měla dohadovat vládu s dítětem v období vzdoru. On zřejmě vůbec nechápe, že má nějakou morální povinnost a že se musí nějak odpovědně postavit ke své minulosti...,“ uvedla třeba herečka Geislerová.

Ondráček je absolutní výsměch lidství. Komunistům žádné vysoké funkce nenáleží. Hotovo, vymalováno, napořád. Čtěte opravdu brutální kanonádu od českých umělců
Foto: Facebook
Popisek: Režisér Hřebejk protestuje proti Zdeňku Ondráčkovi

Toto úterý se odehrála další etuda kolem komunisty Zdeňka Ondráčka, a to opět přímo v Poslanecké sněmovně. Poslanci totiž Ondráčka volili jako předsedu sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Výsledek? Všechna média měla napřed v titulcích, že Ondráček byl zvolen, ovšem po několika minutách všechna média zase musela své titulky opravovat. O co šlo?

Ondráček dostal ve volbě 95 ze 179 hlasů. Jenže to se zdálo některým poslancům velmi podezřelé. Na nejasnost ohledně Ondráčkova zvolení upozornil v jednacím sále hlavně předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, který namítl, že ke zvolení předsedy komise pro kontrolu GIBS stačilo méně hlasů než u volby předsedů dalších dvou komisí. Pochybnosti totiž byly o tom, zda volební komise určila správně počet hlasů nutných ke zvolení, tedy tzv. kvorum. Nevědělo se totiž, kolik poslanců si nevyzvedlo hlasovací lístky, přičemž někteří poslanci si hlasovací lístky sice vyzvedli, ale posléze je neodevzdali.

Stanjura ovšem nebyl zdaleka sám, kdo se proti Ondráčkově zvolení ohrazoval. Tak třeba lidovec Marian Jurečka podal procedurální návrh na zpochybnění příslušné volby, což se ale záhy vyjevilo jako rozporuplné. Řídící schůze Jan Hamáček (ČSSD) se tak musel poradit se zástupci sněmovní legislativy o tom, co má dělat. Poté se radil i s předsedy poslaneckých klubů a s předsedou volební komise. Ani to ale nepomohlo situaci vyjasnit a problém vyřešit. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) nakonec pozdě večer označil druhé kolo volby Ondráčka do čela komise za zmatečné, tedy neplatné. Sněmovní volba Ondráčka do čela této komise se tak má prý opakovat, jenže až v lednu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Oni si myslí, že zbrojením se dají vyhrát volby.“ Klaus o přepisování dějin a Ukrajině

14:10 „Oni si myslí, že zbrojením se dají vyhrát volby.“ Klaus o přepisování dějin a Ukrajině

Od Beneše po Ukrajinu. Kniha pod tímto názvem s podtitulem 80 let od konce druhé světové války z per…