„Můj pocit po tom roce je, že jdeme dobrým směrem. Naši předchůdci připravili pragmatický základ, abychom mohli pokračovat v rozvoji armády. Máme velice dobrou spolupráci s Ministerstvem obrany včetně pana ministra, cítíme silnou podporu občanů a politické reprezentace,“ shrnul Opata.
Na Ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 104 vojáků z povolání, 6 794 občanských zaměstnanců a 1 182 státních zaměstnanců. „Vývoj je pro nás optimistický, máme o 1 000 vojáků víc a zhruba o 500 aktivních záložáků víc,“ uvedl. S vědomím budoucího demografického vývoje podle něj armáda myslí na to, jak bude třeba nábor sil řešit dál.
Za jednu z priorit považuje modernizaci armády. „Armáda předala zhruba 140 specifikací do roku 2020, ta pro nás znamená, že jsme deklarovali požadavky armády. A ty požadavky prošly vypořádáním v rámci připomínkových řízení se sekcí vyzbrojování,“ uvedl Opata.
Pokračují práce na vytvoření Velitelství vojenských kybernetických sil v Brně. „V současné době probíhají všechny přípravné práce k tomu, aby to velitelství vzniklo,“ uvedl Opata. Připravuje se i nový vojenský prapor logistického zabezpečení, který má v Rakovníku tvořit do 900 vojáků. Armáda podle něj pracuje také na větší flexibilitě a decentralizaci velení, což má umožnit zlepšit schopnost rychleji reagovat.
Čtyřiapadesátiletý Opata je vojákem 32 let. Postupně prošel řadou funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab