„V posledních letech počty závětí sepsaných a zaevidovaných notářem narůstají. Stává se, že si lidé domluví s notářem konzultaci s tím, že si závěť eventuálně sepíšou sami. Ale poté, co jim notář celou problematiku vysvětlí a upozorní je na možná rizika, obvykle změní názor,“ sdělil prezident Notářské komory Radim Neubauer.
„Výjimečné nejsou ani případy, kdy doma sepsanou závěť potomci rozporují a argumentují zhoršeným duševním stavem zůstavitele v době sepisu. Nejen pro takové případy je závěť od notáře největší jistotou, protože díky jejímu zaevidování nehrozí ztráta či opomenutí a závěť neobsahuje formální chyby, které by ji z pozůstalostního řízení diskvalifikovaly. Každá notářem sepsaná závěť je tedy zárukou naplnění preferencí zůstavitele,“ dodává Neubauer.
Lidé, kteří si závěť sepisují doma, by podle něj měli být obezřetní i při stanovování podmínek. Když například odkazují dům vnukovi pod podmínkou, že se ožení, musí také uvést, dokdy se musí oženit, co bude s domem do té doby a komu bude dům patřit, když se neožení.
Nejvíce posledních vůlí v několika posledních letech sepisují a zaevidují notáři v Brně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový