Orbán a Polsko zatrhli Bruselu tipec. A zevnitř EU se teď ozývá řev. Chyba je prý jinde

18.11.2020 17:09 | Zprávy

Maďarsko a Polsko v pondělí zablokovaly sedmiletý unijní rozpočet i plánovaný balíček koronavirové pomoci. Nelíbí se jim klauzule, podle které by mělo být vyplácení dotací vázáno na dodržování principů právního státu. Právě kvůli právnímu státu je Polsko s Maďarskem dlouhodobě kritizováno. Podle německé komentátorky Barbary Weselové si za současnou situaci může EU sama, protože příliš dlouho nečinně přihlížela podkopávání demokracie v obou zemích.

Orbán a Polsko zatrhli Bruselu tipec. A zevnitř EU se teď ozývá řev. Chyba je prý jinde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Polská ani maďarská vláda balíček pomoci ani rozpočet nepodpořily kvůli podmínce právního státu, na jejímž základě může Brusel upravit vyplácení dotací. Podle nich je totiž podmínka jen snahou o institucionální a politické zotročení a radikální omezení suverenity. Bez souhlasu všech členských zemí nemůže být ani rozpočet, ani potřebný záchranný balíček schválen a EU si zatím bude muset vystačit s provizorním rozpočtem.

Obě země jsou dlouhodobě kritizovány za reformy, které podle Bruselu znehodnocují demokracii v zemi. Podle eurokomisařky Věry Jourové, která má na starosti hodnoty a transparentnost, mají obě země křehké demokracie. Jako problémové je posuzováno maďarské zestátňování médií a ohrožování nezávislosti justice, v Polsku je největším strašákem reforma justice.

Veto obou zemí při schvalování rozpočtu pro Deutsche Welle rozebrala německá novinářka Barbara Weselová. „Rétorika Varšavy a Budapešti byla pobuřující. Polský premiér Mateusz Morawiecki hovořil o zotročování Evropskou unií, která podle nich chce zasahovat do vnitřních politických záležitostí země. Maďarský premiér Viktor Orbán zašel ještě dál, když přirovnal EU k Sovětskému svazu,“ píše Weselová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…