Polská ani maďarská vláda balíček pomoci ani rozpočet nepodpořily kvůli podmínce právního státu, na jejímž základě může Brusel upravit vyplácení dotací. Podle nich je totiž podmínka jen snahou o institucionální a politické zotročení a radikální omezení suverenity. Bez souhlasu všech členských zemí nemůže být ani rozpočet, ani potřebný záchranný balíček schválen a EU si zatím bude muset vystačit s provizorním rozpočtem.
Obě země jsou dlouhodobě kritizovány za reformy, které podle Bruselu znehodnocují demokracii v zemi. Podle eurokomisařky Věry Jourové, která má na starosti hodnoty a transparentnost, mají obě země křehké demokracie. Jako problémové je posuzováno maďarské zestátňování médií a ohrožování nezávislosti justice, v Polsku je největším strašákem reforma justice.
Veto obou zemí při schvalování rozpočtu pro Deutsche Welle rozebrala německá novinářka Barbara Weselová. „Rétorika Varšavy a Budapešti byla pobuřující. Polský premiér Mateusz Morawiecki hovořil o zotročování Evropskou unií, která podle nich chce zasahovat do vnitřních politických záležitostí země. Maďarský premiér Viktor Orbán zašel ještě dál, když přirovnal EU k Sovětskému svazu,“ píše Weselová.
Podle ní oba premiéři sice vždy vystupovali proti komunistickým praktikám v minulosti svých zemí, ale ve skutečnosti svojí současnou propagandou na tu tehdejší plynule navazují. „Svými tvrdými prohlášeními se snaží oprávnit odmítnutí evropského rozpočtu na příštích sedm let a také záchranného balíčku na podporu ekonomiky po boji s covidem-19. To vše kvůli klauzuli právního státu a dodržování demokratických principů, na jejímž základě by mohlo být omezeno vyplácení dotací,“ má jasno Weselová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma