Orbán před referendem o uprchlických kvótách připravil tuto drsnou kampaň

22.07.2016 7:30 | Zprávy

Maďarská vláda spustila novou kampaň, ve které upozorňuje obyvatele země na spojitost mezi masivní migrací a terorismem. Podle opozice tak premiér Viktor Orbán a jeho ministři cíleně šíří xenofobní názory a chtějí ovlivnit voliče před říjnovým referendem.

Orbán před referendem o uprchlických kvótách připravil tuto drsnou kampaň
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Před čtrnácti dny maďarský prezident János Áder zveřejnil kompletní znění otázky, na kterou budou voliči 2. října odpovídat v rámci referenda o kvótách pro uprchlíky. Vláda se voličů letos na podzim zeptá, jestli souhlasí s tím, aby Evropská unie nařizovala povinné přemístění osob cizí státní příslušnost do Maďarska bez souhlasu parlamentu. Nyní vláda spustila kampaň, ve které se podle opozičních politiků a svých kritiků z řad veřejnosti snaží zaujatým způsobem ovlivňovat voliče.

Hlavním claimem vládní kampaně je otázka ve znění „Věděli jste, že?“, která je doplňována odpověďmi souvisejícími s migrační krizí a terorismem. „Pařížské útoky byly spáchány přistěhovalci,“ říká se v jednom ze sloganů navazujících na ústřední claim kampaně s odkazem na listopadové teroristické útoky v hlavní francouzské metropoli, v důsledku kterých zemřelo 130 lidí. Mezi pachateli byli také Syřané a Iráčané, kteří do Evropy dorazili loni v létě.

V dalších sloganech vláda uvádí, že se od začátku migrační vlny „exponenciálně zvýšilo násilí páchané na ženách“. V tomto případě maďarské úřady naráží zejména na hromadné sexuální obtěžování a znásilnění v průběhu silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem. Další případy znásilnění však byly hlášeny i z Francie, Rakouska, Švédska a dalších evropských států, které přijímaly ve větších počtech migranty přicházející ze zemí Blízkého východu a Afriky.

Jak agentura AFP připomíná, Maďarsko bylo v loňském roce jednou z nejfrekventovanějších tranzitních zemí v rámci migrační krize a jeho územím prošlo nejméně 400 000 uprchlíků. Orbánova vláda se v důsledku toho v záři loňského roku rozhodla vybudovat plot na hranici s Chorvatskem a přikročila i k mnoha dalším protiimigračním opatřením, za která si vysloužila kritiku Evropské unie a sousedních států. Loni v říjnu nakonec země úplně uzavřela hranice s Chorvatskem a odklonila tak migrační proud pryč ze své země.

Premiér Viktor Orbán patřil od začátku k největším odpůrcům návrhu Evropské komise na povinné přerozdělování migrantů do všech členských států EU. Orbán tento návrh považuje za narušení národní suverenity a otevřeně vyjadřuje své obavy z kulturních a náboženských rozdílů přicházejících migrantů, z nichž je většina muslimů. Společně se Slovenskem potom Maďarsko na začátku prosince 2015 podalo kvůli uprchlickým kvótám žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…