Osmnáct trafik u Petříčka. Třeba pro autora výroku „prostě je upálili“

05.06.2020 9:13 | Zprávy

Hned 18 zmocněnců má české ministerstvo zahraničí. Podle dnešního vydání Lidových novin zmocněnci fungují jako "profesní trafika" pro zasloužilé diplomaty. Ve své funkci vyčkávají na důstojnější úkol od úřadu, odpovídající jejich minulému zařazení.

Osmnáct trafik u Petříčka. Třeba pro autora výroku „prostě je upálili“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) se zmocněnci zabývají buď konkrétním tématem, které se v souvislosti s vývojem ve světě objeví, nebo tématem, které jde napříč odbory na ministerstvu zahraničí. "Nebo jde o specialisty na některou ze zahraničně-politických priorit ČR,“ uvedl Petříček s tím, že jejich místa rozhodně nejsou zbytečná. 

„Rád bych zdůraznil, že nejde o ,místa navíc‘," poznamenal. Zdroj blízký vládním kruhům však tvrdí, že místa zvláštních zmocněnců jsou spíše jako odkladiště pro diplomaty. "Velvyslanec přece nemůže jít dělat obyčejného vedoucího oddělení," uvedl zdroj s tím, že nikdy se nesetkal s tím, že by zmocněnci cokoliv řešili. "Většina z těch postů je zbytečných," dodal.

V osmnáctce zmocněnců zaujme třeba Václav Bartuška, zmocněný pro energetickou bezpečnost. Bartuška, studentský vůdce z roku 1989 (napsal o tom knihu Polojasno) se proslavil též schvalováním masakru odpůrců ukrajinského Majdanu v Oděse.

Dalším zmocněncem byl do května Jiří Šedivý, kterému byla po odchodu z centrály NATO v Černínském paláci zřízena funkce zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby v rámci boje proti dezinformacím a nepřátelskému vlivu. V květnu se Šedivý stal ředitelem Evropské obranné agentury a své zmocněnecké místo opustil. Zůstává ale například Jana Hybášková, která je zvláštní zmocněnkyní pro instituce EU, a z dalších zmocněneckých portfolií zaujme třeba „zmocněnec pro holokaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání“, či „zvláštní zmocněnec pro implementaci koncepce jednotné prezentace ČR“.

"Velvyslanec končící po několikaleté misi má většinou jako hlavní prioritu obratem si obstarat angažmá na jiné ambasádě. Těm šikovnějším s lepšími konexemi se to podaří. To je příklad současného českého velvyslance ve Spojeném království Libora Sečky. Ten za posledních 20 let vystřídal post velvyslance v Mexiku, při Evropské unii, v Číně, v Itálii a na Maltě," píší Lidové noviny. 

Když se to však nepodaří, je tu právě post zmocněnce. „Šlo o to, aby měli tito lidé pocit, že se s nimi zachází slušně. V pozicích zmocněnců pak čekají, než se uvolní místo náměstka či ředitele odboru, které alespoň trochu odpovídá úrovni velvyslance,“ popsal exšéf resortu zahraničí Cyril Svoboda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Černochová se rozjela v Partii, došlo na věšení. Konečná si to nenechala líbit

20:45 Černochová se rozjela v Partii, došlo na věšení. Konečná si to nenechala líbit

Ministryně obrany Jana Černochová se pohoršila nad slovy lídrů uskupení Stačilo!, které pronesli na …