„Jsme stále ve stávkové pohotovosti, dokud emisní povolenky neodkoupíme zpět anebo dokud nedojde k zásadním investicím do modernizace strojového parku, protože jen tyto kroky budou znamenat, že to vedení holdingu GFG myslí s existencí našich hutí i do budoucna zcela vážně. Co se týká investic, tak jsme vždy slyšeli od všech dosavadních majitelů ostravských hutí jen plané sliby. Přitom potřebujeme výrazně modernizovat ocelárnu i válcovny. Zastaralé tandemové pece u nás fungují jako jediné na světě. Jen tak můžeme být konkurenceschopnější a plnit nejnáročnější ekologické limity. Poslední masivní modernizace proběhla naposledy asi před 20 lety,“ uvedl Petr Slanina, odborářský předák z odborového svazu Kovo Liberty Ostrava, který v hutích pracuje už řadu let.
Ostravští odboráři také zorganizovali před několika dny protestní mítink před areálem firmy, na který dojel i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
„My si určitě tady nechceme diktovat nějaké nehorázné či nesplnitelné podmínky, ale je si třeba uvědomit, že náš předchozí majitel – holding ArcelorMittal – vyvedl za15 let vlastnictví z ostravských hutí 50 miliard korun na dividendách, a těch investic tady realizoval jen velmi poskrovnu,“ vysvětloval dále Petr Slanina.
Na Ostravsku mají lidé ještě v živé paměti, jak dopadly Ostravsko-karvinské doly (OKD), které byly tunelovány některými bývalými vlastníky.
Chyby se mohly udělat už při privatizaci

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán