Ostravští oceláři jsou stále ve stávkové pohotovosti. Nadnárodní firma má nůž na krku

16.05.2021 17:27 | Reportáž

Vynucený prodej části emisních povolenek vyvolal v hutní společnosti Liberty Ostrava (dříve NHKG), která je nejvýznamnější ocelářskou firmou v ČR, značný rozruch. Pro řadu pracovníků a odborářů to byl totiž negativní signál, který mohl i znamenat začátek úpadku celé nadnárodní ocelářské společnosti GFG (Gupta Family Group), do níž Liberty patří, a která má mít nyní nemalé finanční starosti. Nicméně vedení holdingu GFG avizovalo, že sumu 1,24 miliardy korun za prodej povolenek má už Liberty Ostrava na svém účtu a měly by se z těchto peněz financovat investice do modernizace hutí a také vyplácet odměny zaměstnancům. Zda jde jen o uklidnění veřejnosti, či opravdu seriózní záměry, ukážou až příští měsíce.

Ostravští oceláři jsou stále ve stávkové pohotovosti. Nadnárodní firma má nůž na krku
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Společnost Liberty Ostrava (dříve NHKG)

„Jsme stále ve stávkové pohotovosti, dokud emisní povolenky neodkoupíme zpět anebo dokud nedojde k zásadním investicím do modernizace strojového parku, protože jen tyto kroky budou znamenat, že to vedení holdingu GFG myslí s existencí našich hutí i do budoucna zcela vážně. Co se týká investic, tak jsme vždy slyšeli od všech dosavadních majitelů ostravských hutí jen plané sliby. Přitom potřebujeme výrazně modernizovat ocelárnu i válcovny. Zastaralé tandemové pece u nás fungují jako jediné na světě. Jen tak můžeme být konkurenceschopnější a plnit nejnáročnější ekologické limity. Poslední masivní modernizace proběhla naposledy asi před 20 lety,“ uvedl Petr Slanina, odborářský předák z odborového svazu Kovo Liberty Ostrava, který v hutích pracuje už řadu let.

Ostravští odboráři také zorganizovali před několika dny protestní mítink před areálem firmy, na který dojel i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„My si určitě tady nechceme diktovat nějaké nehorázné či nesplnitelné podmínky, ale je si třeba uvědomit, že náš předchozí majitel – holding ArcelorMittal – vyvedl za15 let vlastnictví z ostravských hutí 50 miliard korun na dividendách, a těch investic tady realizoval jen velmi poskrovnu,“ vysvětloval dále Petr Slanina.

Na Ostravsku mají lidé ještě v živé paměti, jak dopadly Ostravsko-karvinské doly (OKD), které byly tunelovány některými bývalými vlastníky. 

Chyby se mohly udělat už při privatizaci

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NATO se kvůli Ukrajině prakticky rozpadne, začalo kolovat

10:51 NATO se kvůli Ukrajině prakticky rozpadne, začalo kolovat

V tuto chvíli platí, že jednotlivé členské státy NATO podporují ruské agresi se bránící Ukrajinu. Je…