Náměstek českobudějovického primátora Jaromír Talíř (KDU-ČSL) odhadl náklady na novou točnu na stamiliony korun. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) míní, že by točna měla zůstat v zámecké zahradě.
„Podle mě by se mělo spíš investovat do současného zázemí otáčivého hlediště,“ řekl dnes Babiš novinářům. Proti přesunu je i jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). „Můj názor je konstantní, otáčivé hlediště by mělo zůstat v zámecké zahradě,“ řekla Stráská na dnešní tiskové konferenci v Českých Budějovicích.
Babiš navrhuje opravit nynější hlediště, a ne investovat „200 milionů“ do nové točny. „Lidé si na to zvykli, je potřeba investovat do zázemí pro umělce, kteří tam vystupují. Lidé to berou, že tam patří, a lidé nemají rádi změny,“ řekl Babiš.
Podle památkářů hlediště postavené v éře socialistického Československa narušuje charakter zámecké zahrady, informovala ČTK. Na tento fakt poukazuje i mezinárodní organizace UNESCO, na jejímž seznamu Český Krumlov figuruje od roku 1992.
„Na prvním místě je UNESCO, když respektujeme UNESCO, v tom případě to musí jít pryč. Jako divák bych to měl radši tady, ale jako člověk, který o tom má rozhodovat, musím respektovat námitky, které začínají UNESCO. Z hlediska provozu diváckého i divadla je nemožné vybudovat dostatečně kvalitní podmínky, což při přesunu možné je. Já osobně se nyní přikláním k tomu to přestěhovat,“ řekl Šmíd.
Novou točnu, jejíž podoba by měla vzejít z architektonické soutěže, chce Jihočeské divadlo přesunout do divadelního traktu v bývalém zahradnictví. ČTK to dnes řekl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek. Zámecká zahrada by se o tento divadelní trakt rozšířila, nyní jde o neudržované místo za zdí zámecké zahrady. Nynější točna patří městu České Budějovice.
Ministr Šmíd uvedl, že všechny podobné investice dělí stát na třetiny, kdy třetinu zaplatí stát, třetinu kraj a třetinu město. „V tomhle módu by se o tom dalo uvažovat,“ řekl k nákladům na novou točnu. Jak dodal Průdek, nová točna by mohla vzniknout podle návrhu scénografa Joana Brehmse z roku 1972. Měla by dvě hlediště, mezi nimiž by byl komorní hrací prostor.
Přesun do areálu bývalého zahradnictví, v němž většina pozemků patří městu Český Krumlov, podporují i památkáři. „Tento projekt byl už ověřován v roce 2005, a dokonce při monitorovací misi UNESCO v roce 2007 byl schválen jako přijatelná a pozitivní alternativa, skoro jediná, protože i to se odehrává v rámci ochranného pásma kolem památky UNESCO. To je podle mého soudu jediná, kompromisní, dobrá varianta pro budoucnost otáčivého hlediště,“ řekl dnes ČTK kastelán krumlovského zámku Pavel Slavko.
S přesunem točny z místa před letohrádkem Bellarie nesouhlasí Jihočeský kraj. Vedoucí krajského odboru kultury a památkové péče Patrik Červák řekl, že by tak pominul fenomén otáčivého hlediště v zahradě.
Jednou z dříve zmiňovaných variant bylo to, že točna by zůstala před Bellarií a zajížděla pod zem. Ministr Šmíd si ale takové řešení neumí představit, i kvůli velkým nákladům.
Jihočeské divadlo, které ve středu na točně zahájí sezonu premiérou hororu Dracula, má s památkáři smlouvu na pronájem zahrady do konce roku 2020. Původní otáčivé hlediště se poprvé roztočilo před 60 lety, 9. června 1958. Tržby z otáčivého hlediště byly loni 32,9 milionu Kč, meziročně o 4,5 procenta vyšší, přijelo 56.528 diváků. Peníze z točny tvoří až 75 procent tržeb z prodeje všech vstupenek Jihočeského divadla za celý rok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab