Prvním tématem, o kterém se hovořilo, bylo úmrtí britské královny Alžběty II. a nástup Karla III. na anglický trůn. Prezident Miloš Zeman již včera poslal dopis novému anglickému králi a pozval jej do České republiky. „Anglická královna zde již byla, tak nevidím důvod, proč by tady alespoň jednou nebyl anglický král,“ zmínil Zeman, podle svých slov se ještě tehdy s princem Charlesem setkal. „S královnou jsem se setkával spíše, setkal jsem se s ní při návštěvě v Česku i v Buckinghamském paláci, několikrát jsme se viděli i na recepci,“ dodal Zeman.
„Byla to vzácná osobnost. A víte, nejde jenom o jednoho konkrétního člověka. Jde o to, že v Británii je královna zobrazením a ztělesněním mnohasetleté tradice. Je to něco podobného, jako kdyby nám vládli Přemyslovci, nebo alespoň Lucemburkové, a právě ten symbol obrovské kontinuity dějin dává královně nesmírně silnou pozici,“ zmínil Zeman. Posledního rozloučení s královnou Alžbětou se za Českou republiku zúčastní premiér Petr Fiala (ODS). „Lékaři mi zakázali létat, mám sondu v břiše. Petr Fiala souhlasil, tak jsem mu poděkoval a řekl jsem mu, že mu to oplatím,“ řekl Zeman.
„Karel III. zcela určitě naváže na odkaz své matky. Na funkci se velmi dlouho připravoval a myslím si, že bude naprosto schopný to vykonávat. Patrně nebude mít tolik času na nejrůznější charitativní akce, ale je určitě nejpovolanější, kdo na tradici Alžběty II. může navázat,“ dodal Zeman.
Zítra mimořádně zasedne vláda Petra Fialy (ODS), která bude jednat o zastropování cen energií. „Nic není černé a bílé. Já třeba oceňuji, že se vládě podařilo vyřešit problém s dodávkami zkapalněného plynu. Na druhé straně mám své pochybnosti o úsporném tarifu, jednak proto, že se připravuje strašně dlouho, a za druhé, že ten jeho dosah vlastně tu krizi neřeší. Ale my Češi máme jednu vlastnost – všechno kritizovat a vyhnout se pozitivním návrhům.
Řeknu vám svůj návrh: Řadu let máme platný zákon o cenách, nemusíme si vymýšlet nic nového, nějaké úsporné tarify, které ani nejsou úsporné. Měli bychom v rámci tohoto zákona prosadit regulaci cen energie, a to na základě nákladové ceny plus přiměřený zisk. Dejme tomu zisk, který je průměrem za několik let před energetickou krizí. Na zisk není právní nárok, ale nemůžete nařídit cenový strop takový, aby produkční byly ve ztrátě. Ty firmy dnes, nikoliv svojí zásluhou, mají neúměrně vysoké zisky. Nedomnívám se, že by bylo nutné, jak se někdy tvrdí, aby se sáhlo k rozsáhlým kompenzacím, protože co chcete kompenzovat? Ve ztrátě nebudou a na zisk není právník nárok,“ podotkl Zeman.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.