Ministerstvo zdravotnictví se zatím nyní přiklání k názoru, že zkoumání hladiny protilátek po prodělané nemoci nemá žádný význam a je drahé. Ve svých doporučeních už také nezmiňuje tříměsíční lhůtu po prodělání choroby jako nutnost pro očkování, lidé se prý mohou nechat naočkovat ihned po skončení izolace. Na podkladě kritiky odborníků následně začalo ministerstvo z tohoto přístupu mírně couvat s tím, že chtělo lidem umožnit jen rychlejší registraci, nikoliv rušit ochrannou lhůtu. Nicméně v doporučeních již o ochranné lhůtě není zmínka, uvádí server Novinky.cz.
Ministerstvo již tak devadesátidenní lhůtu nevyžaduje. „Zejména s ohledem na výskyt mutací jsme aktuální omezení u očkování osob, které covid-19 prodělaly, s odborným týmem na ministerstvu přehodnotili. Dostupné vakcíny jsou účinné i proti mutacím a my chceme, aby tito lidé byli ještě více chráněni,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podle serveru Novinky.cz. Resort dále uvedl, že imunita se nevytváří u všech a očkování tak v odstupu sedmi nebo čtrnácti dnů po ukončení izolace je přípustné.
Na takové, často měněné postupy, se snáší výrazná kritika. Jedním z předních kritiků je také bývalý ministr zdravotnictví, člen vakcinologické společnosti a epidemiolog Roman Prymula. „Oni to tam pálí od boku,“ řekl bez obalu. „Na tohle už jsou dnes jasná data, která se sbírají celosvětově, a evidence-based medicine (medicína založená na důkazech) říkají, aby se očkování u osob, které covid prodělaly, zejména po těžším průběhu, odkládalo na pozdější dobu. K tomu není moc co dodat, a pokud na ministerstvu tvrdí něco jiného, pak je to jejich zodpovědnost, ale vědecky to není opodstatněné,“ tvrdí Prymula.
Ostře proti novému postupu vystoupil i vedoucí lékař intenzivní péče v pražské VFN Martin Balík, který pro server Seznam Zprávy uvedl, že musel řešit případy včetně jednoho úmrtí v důsledku souběhu nepoznaného onemocnění covid-19 a vakcinace. Volá tak po individualizaci očkování.
Ministerstvo zdravotnictví své stanovisko změnilo 24. června, nedlouho poté, co podobné doporučení vydala Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: sla
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.