Krúpa tvrdí, že když Bakala a spol. v roce 2008 uvedli na burzu akcie své tehdy čerstvě založené těžební firmy New World Resources (NWRú, poskytli o ní investorům nepravdivé informace. Uměle tak zvedli její cenu. „Máme indicie, že před vstupem na burzu NWR nadhodnotila své zásoby uhlí o 50 procent, na 419 milionů tun,“ uvedl podnikatel Lidovým novinám. Firma tak prý protáhla výhled své životnosti na 17 let.
NWR dle Krúpy navíc chybně zahrnula do ekonomicky vytěžitelných zásob i 190 milionů tun uhlí ve svém polském dole Debiensko, přestože tam neměla licenci k těžbě. A také označila za ekonomicky vytěžitelné uhlí v přílišných hloubkách a v příliš tenkých slojích. „Kdyby banky znaly skutečný stav NWR, nikdy by nemohly nákup klientům doporučovat,“ říká Krúpa.
Zakladatelé NWR za třetinu akcií své firmy dostali dle Lidových novin asi 35 miliard korun. Polovinu inkasoval Bakala. Krúpova Arca koupila dvě procenta akcií. Teď varuje, že Bakalu a jeho partnery požene k odpovědnosti. Chce se na aktérech vstupu na burzu domoci náhrady škod, kterou dle něj investoři utrpěli. „Budeme o svých podezřeních informovat orgány činné v trestním řízení. V Česku, ale hlavně v USA, Londýně a Švýcarsku. Pokud na naše dopisy nebudou reagovat banky, obrátíme se na orgány dohledu nad kapitálovým trhem,“ hrozí Krúpa.
Lidové noviny upozorňují, že by jeho úsilí nemuselo zůstat bez odezvy. Bakala a spol. totiž investovali desítky miliard korun získané z rozprodeje původního OKD po celém světě. Jejich firmy jsou zčásti veřejně obchodovatelné, vydávají dluhopisy, jsou silným hráčem na kapitálovém trhu. Špatná pověst je tak může poškodit. NWR Krúpův atak neokomentovala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš