V úvodu řešili tlak na růst mezd. Podle Mládka by měly platy vzrůst asi tak o 3 až 4 procenta. Pokud se to stane, zvýší se tím i odvody na sociální pojištění a porostou pak třeba i důchody. Březina ihned přešel do protiútoku. „Vláda není ta, kdo může rozhodovat o navýšení mezd, ona jen může vytvořit odpovídající legislativní prostředí a tiše doufat, že podnikatelé budou mít na navýšení mezd,“ udeřil Březina, který měl ve volbách 2013 původně kandidovat za hnutí ANO. „Stavební segment je na tom v tuto chvíli zdaleka nejhůř, je doslova na dně,“ dodal. Ministr se okamžitě bránil, že hovořil pouze o státních zaměstnancích, kde to ovlivnit může.
Rusnok doplnil, že podle ČNB je doba vhodná na to, aby byl růst mezd poněkud rychlejší. Tento rok někde mezi dvěma až třemi procenty a pro příští rok by to mohlo být i přes čtyři procenta. V tu chvíli se znovu ozval Březina. „Napřed musíte mít kvalitní produkt, musíte mít trhy, musíte mít odbyt, je to prostě spousta věcí, které jsou trochu obtížnější než tvoření analýz od stolu,“ poznamenal Březina směrem k Rusnokovi. Dodal, že kritizuje např. intervenci ČNB, která vedla k oslabení koruny.
Ministr Mládek se pravděpodobného příštího guvernéra ČNB zastal s poukazem na tom, že nelze přehlížet celý rámec, jenž představuje ekonomiku v celku. Podívejte, i v Řecku existují pracovití lidé, ale země na tom není dobře právě proto, že nikdo nedbal na celkový rámec,“ poznamenal na obranu ČNB Rusnok.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák