Hádka o zvýšení dluhového stropu patří v USA k pravidelným úkazům. Dochází k ní v podstatě vždy, když současný prezident nemá většinu v Kongresu, tedy dolní komoře amerického parlamentu. Dluhový strop byl v USA zaveden v roce 1917 a ve dvacátém století byl zvýšen alespoň devadesátkrát a ani jednadvacáté století tento trend nijak nenarušuje, za osm let vlády George Bushe mladšího byl dluhový strop navýšen celkem osmkrát, za Barracka Obamy pětkrát. Naposledy byl strop navýšen na konci roku 2021, na celkem 31,4 bilionu dolarů (666 bilionů korun). Tohoto stropu dosáhla vláda Joea Bidena 19. ledna tohoto roku.
Nyní Bílý dům varuje před následky, které by neschopnost plnit své závazky měla. A k tomuto datu se „velmi rychle blíží“. „Historie nás varuje, že jenom přiblížení se k dluhovému stropu by vážně poškodilo finanční trhy, ale také zhoršilo ekonomické vyhlídky pro podniky a domácnosti,“ varuje Bílý dům a dodává, že trh už tento fakt zohledňuje v tom, že cena dluhového pojištění stoupá.
Pokud jde o následky, byly by dle Bílého domu vážné, utrpěla by zejména zaměstnanost, která zatím roste a kterou se Bidenova vláda chlubí jako svým „historickým úspěchem“. A vláda by nemohla zavést žádná kontracyklická opatření. Varuje, že úroky na úvěrech by vystřelily raketově nahoru, a to i u finančních nástrojů, které používají domácnosti, tedy u vládních dluhopisů, hypoték a úroků na kreditních kartách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.