Válka na Ukrajině trvá už 526 dní a papež František se podle americké zpravodajské stanice CNN obrátil na státy Západu s několika otázkami ohledně války na Ukrajině. Učinil tak na dnech mládeže během své pětidenní návštěvy Portugalska.
„Mohli bychom se jí (Evropy) zeptat: Kam se plavíte, když světu nenabízíte cesty míru, kreativní způsoby, jak ukončit válku na Ukrajině a mnoho dalších konfliktů ve světě, které způsobují tolik krveprolití?“ otázal se papež. Řekl také, že on sám se neustále modlí za mír, a zdůraznil, že i v čase války je třeba činit mírumilovná gesta vůči druhým lidem.
A zatímco papež klade Evropě otázky, ruský dron udeřil na přístav Izmajil na Dunaji nedaleko hranic s Rumunskem, čímž poškodil zásoby obilí i nákladní výtah. Podle ukrajinské strany mělo obilí doputovat do Izraele, do afrických států a především do Číny, upozornila britská veřejnoprávní stanice BBC.
Rumunský prezident Klaus Iohannis odsoudil pokračující ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu „v blízkosti Rumunska“ jako nepřijatelné.
Ukrajinská strana oznámila, že 23 dronů Šahíd sestřelila, ale blíže nespecifikovaný počet dronů dosáhl svých cílů.
„Podle OSN Ukrajina v rámci dohody o obilí odeslala 625 tisíc tun potravin jako humanitární pomoc do Afghánistánu, Etiopie, Keni, Somálska, Súdánu a Jemenu,“ napsala britská veřejnoprávní stanice.
A jak na bojišti pokračuje ukrajinská protiofenziva, ruští prováleční blogeři se mezi sebou dohadují, jaké informace nejen z prvních linií zveřejňovat, a které už raději ne.
Jeden z proválečných blogerů obvinil 2. srpna jiné prominentní proválečné blogery, kteří kritizovali ruské vedení války, že jsou ‚imbecilové‘, kteří podporují ‚provokativní publikace‘ a ‚zběsilou kritiku (ruského ministerstva obrany)‘, protože blogeři zveřejnili snímky údajně ukazující následky nedávných ukrajinských úderů u Sevastopolu a na Čonharském mostě, což by podle některých zdrojů nezodpovědně šířilo paniku,“ upozornil washingtonský Institut pro studium války.
„Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí 31. července oznámilo, že ruské síly zničily 180 tisíc tun obilí v období od 17. července do 26. července, kdy se Rusko stáhlo z Černomorské obilné iniciativy. Kreml opakovaně přislíbil, že v příštích třech až čtyřech měsících pošle zdarma 25 až 50 tisíc tun obilí do šesti blíže nespecifikovaných afrických zemí – což je zlomek zničeného ukrajinského obilí,“ napsal ISW.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák