Papež se v tradičním poselství obrátil na politiky: Zasaďte se o obecné dobro občanů

12.04.2020 15:36 | Zprávy

Papež František na den zmrtvýchvstání Ježíše Krista pronesl tradiční velikonoční poselství Městu a světu. V čase koronaviru. Podle zástupce božího na Zemi dnes trpí celý svět, a už proto je třeba, aby se celý svět semkl, aby lidé projevili solidaritu s druhými. To je podle papeže velký úkol nejen po Evropskou unii, ale také pro Ukrajinu, Sýrii, Afriku. Zkrátka pro celé lidstvo.

Papež se v tradičním poselství obrátil na politiky: Zasaďte se o obecné dobro občanů
Foto: Archiv
Popisek: Papež František

I letos pronesl svatý otec tradiční velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu.

V 11 hodin papež nejprve odsloužil mši v bazilice sv. Petra a poté přišel čas na ono poselství. Všem věřícím popřál požehnané Velikonoce a pravil, že Ježíš Kristus opravdu vstal z mrtvých.

Tato radostná zvěst se jako nový plamen rozhořela v noci. V noci světa, který se již potýkal s epochálními problémy a na který nyní dolehla pandemie vystavující naši velkou lidskou rodinu tvrdé zkoušce. V této noci se znovu rozezněl hlas církve,“ pravil Papež. Jeho slova přinesla divákům Česká televize.

Světem se ale o Velikonocích šíří ještě jiná nákaza, nákaza přecházející od srdce k srdci, nákaza naděje, kterou nám podle papeže Františka dal Kristus. „Nejde o zaklínadlo, po němž se rozplynou problémy, takové Kristovo zmrtvýchvstání není. Je to naopak vítězství lásky nad kořenem zla,“ zdůraznil papež.

V tento den myslí zejména na ty, které zasáhl koronavirus. Na nemocné, na ty, kdo zemřeli, a na příbuzné, kteří oplakávají smrt svých drahých, s nimiž se často ani nemohli naposledy rozloučit.

Vyjádřil naději, že víra v Krista bude představovat útěchu pro lid pracující pro lidi v sociálních zařízeních, ale také vojáky v kasárnách nebo vězně ve věznicích. Žádného z těchto lidí, vůbec nikoho prý Kristus nenechal o samotě. „Vstal jsem z mrtvých a jsem stále s tebou,“ sděluje prý Ježíš všem lidem. I když mají obavy o budoucnost, obavy o práci, Ježíš je s nimi.

Ruku k dílu ale musejí přiložit opravdu všichni lidé.

„Vybízím všechny, kdo mají politickou odpovědnost, aby se aktivně zasadili o obecné dobro občanů, poskytli prostředky a nástroje potřebné k důstojnému životu pro všechny a usnadnili, až to okolnosti dovolí, návrat k obvyklé každodenní činnosti. Toto není čas pro lhostejnost,“ řekl jasně papež.

Podle svatého otce trpí celý svět a celý svět musí táhnout za jeden provaz, aby pomohl přežít i lidem, kteří jsou bez domova, jako jsou uprchlíci či bezdomovci. I tito lidé mají podle papeže právo na co nejdůstojnější život a je třeba jim pomoci. V této době je podle papeže třeba zrušit i různé mezinárodní sankce. Přišel prý také čas na odpuštění dluhů.

„Toto není čas na sobectví. Výzva, které čelíme, nás spojuje,“ zdůraznil svatý otec s tím, že Evropa po druhé světové válce ukázala, že umí být solidární. V těchto dnech musí svou solidaritu zachovat. „Evropská unie stojí před epochální výzvou,“ upozornil v souvislosti s tím, že bez solidarity hrozí návrat do minulosti a návrat ke starým konfliktům, které nám nepomohou.

„Toto není čas na pokračování výroby a prodeje zbraní. Toto je naopak čas, aby peníze byly věnovány na záchranu životů, pravil papež.

V této zvláštní době vyzval ke konci války v Sýrii, k ukončení bojů na východě Ukrajiny, k hledání mírového soužití Izraelců a Palestinců, ale je to také čas na pomoc lidem z Afriky, kteří jsou na útěku kvůli hladu. Ať už je to v africké Libyi nebo v uprchlických táborech například na řeckém ostrově Lesbos.

„Drazí bratři a sestry, lhostejnost, sobectví, rozdělení a zapomnění opravdu nejsou slova, která chceme slyšet v této době. Zdá se, že převažují, když jsme přemožení strachem a smrtí, to znamená, když nepustíme do srdce Ježíše Krista,“ blížil se k závěru svého proslovu svatý otec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

18:10 Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura dnes v Poslanecké sněmovně poukázal na tristní situaci na pražském …