V červnu to budou tři roky od hlasování o brexitu a v souvislosti s tím se z pohledu Pekárkové Velká Británie hodně změnila. „První, co se stalo, my, uražení Poláci, jsme se houfně začali stěhovat domů, protože jsme po dlouhé době zjistili, že asi ne všichni si přejí, abychom tam byli,“ popsala.
Upřesnila také, proč i pro Čechy používá termín „my Poláci“. „Dělám si z toho už řadu let srandu, protože mě překvapilo, že v Británii, kterou jsem považovala za velmi zcestovalou s dobrým povědomím o ostatních zemích, nás neznají. Když jsem tam řídila taxík, měla jsem kolikrát problém vysvětlit zákazníkům, proč nejsem Polka,“ uvedla s tím, že ani po několikátém vysvětlení to nebyli schopni pochopit. „Na východ od Německa je to pro Brity asi prostě to Polsko,“ dodala stále ještě udiveně.
„Pracovní trh se od té doby v Británii totálně změnil. Najednou Británie zjišťuje, a to ještě před tím vlastním brexitem, jak to taky může vypadat, pokud přijde o nás Poláky,“ míní Pekárková, která má pocit, že v péči nebo podobných službách se v Británii začal projevovat nedostatek pracovních sil, tedy Východoevropanů s pracovním povolením, ochotných pracovat za relativně nízké mzdy relativně za ne dobrých podmínek.
Češi, Slováci a Poláci svým způsobem mohou na brexitu vydělat. „Těm, kteří vydrželi, tak pokud tam budou smět být dál, jako že asi ano, tak svým způsobem brexit pomůže,“ míní Pekárková a dodává, komu brexit pomůže ale daleko víc. „Je to až trapné, ale pravděpobně brexit pomůže ilegálním imigrantům, kteří pracovní povolení nemají,“ je přesvědčena. „Přistěhovalci z bývalých britských kolonií nebudou brexitem nijak ovlivněni,“ poznamenala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab