„Nerad to říkám, ale obávám se, že podstatnou část českého obyvatelstva něco takového jako chudoba zasáhne. Půjde o pokles příjmů, o růst výdajů. A myslím, že se toho také už dost lidí obává. Jak jsem si všiml v průzkumech, tak už dvě třetiny lidí. Bohužel to, myslím, přichází,“ řekl expremiér Paroubek úvodem.
Do jaké míry lze přicházející chudobu na úrovní české vlády i Evropské unie ovlivnit? „Tak těch faktorů je víc. Jsou to faktory, řekl bych, vnesené, to je za prvé růst cen komodit, ke kterému dochází už nějakou dobu, zhruba půl roku. Růst cen ropy, zemního plynu, růst cen pšenice, kde je také velký růst,“ dal za příklad.
- Celý rozhovor najdete ZDE
V případě slev na dani z přidané hodnoty nebo na spotřebních daních se, na rozdíl od Polska nebo Maďarska, česká vláda prý dostala do začarovaného kruhu. „Politika této vlády není ve vztahu k občanům a k podnikatelům velkorysá. Válka na Ukrajině akcelerovala ceny zejména energetických surovina a zvyšuje nejistotu kolem cen, i když ani jedna z válčících stran nemá zájem tyto dodavatelsko-odběratelské vztahy narušit. V tom výčtu bych mohl pokračovat, je to i politika České národní banky, která jde cestou vysokých úrokových sazeb. Na rozdíl od Evropské centrální banky, která má pravdu v té své politice,“ dodává Paroubek.
„Jsou to výrazné body, kde významné místo má česká vláda. Ta vláda je pasivní v těch věcech, jak jsem naznačil. Tam, kde může de facto snížit ceny energií, ceny pohonných hmot, a srazit trochu inflaci, tak nedělá nic. Politice této vlády já nerozumím,“ podotkl Paroubek. „Přiznám se, že to jsou lidé z jiného světa, nemají zkušenosti, které by odpovídaly tomu, do jaké odpovědnosti se teď dostali. Tato situace si vyžaduje mimořádně schopné lidi, ty ve vládě nevidím,“ konstatoval.
Co se týká odstřižení Evropy od ruského plynu a ropy, o němž se nyní nepřetržitě diskutuje, mohlo by představovat značný problém. „Pokud by byl nějaký plán toho odstřižení během pěti, šesti let, tak si umím představit leccos. Já si myslím, že to tak horké být nemusí, ale vidím, že jsou tu horké hlavy – jim bych doporučoval, ať si doma už přestanou pouštět plyn a plynové topení, ať už si zkusí, jaké to je. Být bez topení a ohřevu jídel, pokud jsem závislý na plynu... Zejména by se zhroutil i celý automobilový průmysl, to je 10 procent našeho exportu. Ti lidí nevědí, o čem mluví,“ upozornil Paroubek.
„Myslím, že určitá část české politické elity tu vytváří psychózu až téměř válečnou. Jako bychom ve válečném konfliktu byli my, ale tomu samozřejmě tak není. Je naší morální povinností pomoci lidem v nouzi, ale české občany může nenaladit – a to vím lépe než členové vlády – to, kdyby se něco přestřelilo."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab