Vydatnou porci mediálních úletů uplynulého týdne nabízí ve svém pravidelném přehledu Petr Žantovský. Začíná minulou sobotou, kdy se ve zpravodajství České televize objevila informace o tom, jak proběhly volby předsedy KSČM, v nichž proti stávajícímu předsedovi Vojtěchu Filipovi kandidoval historik Josef Skála. „Bez ohledu na to, jak bychom mohli komentovat výsledek, to ale není vůbec podstatné, podstatné je to, že jediný, koho z ostatních stran požádali, aby okomentoval výsledek voleb v komunistické straně, byl po telefonu Miroslav Kalousek z TOP 09. Přiznám se, že nechápu, od kdy je pan Kalousek odborníkem na interní záležitosti KSČM. A také nechápu, proč se Česká televize nezeptala také jiných stran, příkladně sociálních demokratů, protože to je strana ideově nejblíže komunistům,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
S touto optikou nelze než dát za pravdu prezidentu Miloši Zemanovi, jenž o České televizi prohlásil, že je hlásnou troubou TOP 09 a Miroslava Kalouska. „Česká televize se nám ani nesnažila vysvětlit, proč vyžaduje komentář k volbám v KSČM právě od Miroslava Kalouska a od nikoho jiného. Bez vysvětlení nám podala názor pana Kalouska a tečka dvacet, šlo se k jinému tématu. To je dost neuvěřitelná věc. Jako by se redakční politika České televize už opravdu opancířovala, zatuhla ve vlastní krustě, ve vlastní neomylnosti a vlastním předurčení k velkým věcem a začala naprosto okatě a transparentně rezignovat na realitu, která nás obklopuje. Je to instituce, která má svůj názor, jak sama o sobě říká ústy svých moderátorek, a zřejmě ten názor hodlá hájit do posledního muže či ženy,“ myslí si mediální analytik.
Prezidentovi může být jedno, kdo vede komunisty
Na vystoupení předsedy TOP 09 ho také zaujalo tvrzení, že Vojtěch Filip je favorit prezidenta Miloše Zemana. „To pan Kalousek prohlásil, aniž to jakkoli zdůvodnil a aniž to Česká televize jakkoli okomentovala. Nevím, jestli to je pravda, já jsem se vztahem pana Filipa a pana Zemana nikdy nezabýval. Ale myslím si, že panu Zemanovi může být úplně jedno, kdo je v čele KSČM. Pan Filip mu může imponovat svojí politickou zkušeností, zručností, protože pan prezident má rád profesionály, ať je to v jakémkoli oboru, a pan Filip je nesporně profesionál ve své věci. Ale ani tohle pan Kalousek neřekl, ani Česká televize. Prostě bez dalšího prohlásil, že Zeman je jistě šťastný, že Filip je předsedou, protože je to jeho favorit, tečka. A zase nevím, proč nám to Kalousek sděluje a proč nám to prodává Česká televize za naše peníze,“ poznamenává Petr Žantovský.
Sledovat veřejnoprávní televizi se „vyplatilo“ i uprostřed týdne, konkrétně při středečních Událostech, komentářích. „Proběhla tam debata na téma Západ a islám. Zúčastnil se jí historik Jaroslav Šebek a jakási slečna či paní Zora Hesová, která byla uvedena jako analytička Asociace pro mezinárodní otázky. Vida, máme tady další NGO. Zřejmě poté, co jsme už otrávili většinu veřejnosti koukáním na stále stejné Evropské hodnoty a podobné, tak jsme odněkud vyškrábli další NGO, kterou teď budeme prezentovat jako odborníka na všechno. Tak jsem byl zvědav, co se dozvíme od Zory Hesové. A opravdu pronesla několik velice pamětihodných vět. Vše odstartovala tím, když prohlásila, budu parafrázovat, že víceméně za dnešní situaci s migrací si může Evropa sama,“ připomíná mediální odborník.
Evropa by měla připravovat náboženské vůdce, kteří budou ctít její hodnoty
Trochu mu to připomnělo konspirační teorie o tom, že si Američané objednali teroristický útok na Světové obchodní centrum sami. „To bylo v podobném gardu. Dále paní Hesová prohlásila, že je to tím, že ‚Evropa v minulosti podcenila integraci těch příchozích a málo do ní investovala‘. Tak jsem se nad tím zkusil zamyslet, když to moderátor neudělal, protože kdyby se zamyslel, tak by zcela jistě položil nějakou otázku, aby to vysvětlila. On to neudělal, tak jsem to zkusil za něj. Ale položil jsem si otázku: Proč by to Evropa měla dělat? Kde je ten nárok příchozích na integraci? Z jakých důvodů by měla Evropa kdykoli v minulosti, přítomnosti, budoucnosti investovat peníze do toho, že se někomu nelíbí tam, kde bydlí, a chce bydlet jinde, například v Evropě. Nevím, nenašel jsem jedinou solidní odpověď, proč by to Evropa měla dělat,“ přiznává Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník