Pavel Tykač: Náš průmysl soutěží s někým, kdo má plyn za sedminu a elektřinu za čtvrtinu

13.10.2024 10:06 | Reportáž

„Náš průmysl soutěží s někým, kdo má plyn za sedminu a elektřinu za čtvrtinu,“ varoval v sobotu během diskusního panelu věnovaného energetice a Green Dealu na konzervativním kempu Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP) podnikatel a majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač. Poukázal, že nyní je cena energií oproti zbytku světa v EU tak vysoká, že se stáváme nekonkurenceschopnými. Na akci vystoupil i šéf Motoristů Petr Macinka, jenž upozornil, že mnohé části Green Dealu prosadila právě aktuální „vláda zbabělců a zaprodanců“. Dále tam promluvil bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček, dle něhož by ČR měla hájit právo na energetický mix „bez jakéhokoli diktátu EU“. Podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) nám nezbývá nic jiného, než „se modlit“, že v USA vyhraje Trump, a vysvětlil, proč.

Pavel Tykač: Náš průmysl soutěží s někým, kdo má plyn za sedminu a elektřinu za čtvrtinu
Foto: archiv
Popisek: Petr Macinka, Pavel Tykač, Alexandr Vondra na prvním ročníku Konzervativního kempu.

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) na začátku akce, pořádané Společností pro obranu svobody projevu v hotelu Samechov ve středočeských Choceradech, poukázal na formulaci No one will be left behind (Nikdo nezůstane opomenut), která se často objevuje v dokumentech Evropské unie týkajících se Green Dealu. „V těch dokumentech to je často uváděno s tím, že nikdo nebude opomenout, že každému pomůžeme. Ale samozřejmě, to znamená, že se to dotkne každého,“ upozornil, že daná formulace se dá vysvětlit dvojznačně.

Zdůraznil, že to, že Green Deal dopadne na každého, už začínáme pociťovat posledních několik let a zdražení bydlení, topení, dopravy či potravin v důsledku unijní environmentální politiky se nikdo nevyhne. „Čili vlastně to všem zdraží ty základní životní potřeby,“ konstatoval.

Dle Vondry před šesti lety architekti Green Dealu z průzkumů veřejného mínění zjistili, že Evropané klimatickou změnu jako přílišnou hrozbu nevnímají, a tak začali záměrně aktivizovat západní evropskou veřejnost a „zhysterizovali“ ji, načež se otázka klimatu již začala do výzkumů veřejného mínění propisovat.

Následně stvořitelé unijní zelené politiky po přesvědčení veřejnosti začali konat a začali se pouštět do zavádění opatření, která jsou pro nás „vysloveně škodlivá“. Namísto adaptačních opatření na klimatickou změnu totiž byla volena cesta „boje proti CO2“ a „dekarbonizační“ legislativy v energetice, v dopravě i v zemědělství.

Dle Vondry je tato cesta „hluboce špatnou taktikou“, která by se dala přirovnat k dění, kdy se blíží slejvák a člověk se jej snaží „zrušit nebo zaklínat“, místo toho, aby si vzal deštník či se schoval doma. Již nyní je podle europoslance „evidentní“, že zvolená opatření „nepřinesou na politicky dohledatelném horizontu žádný efekt“ a klimatickou změnu nepoznají ani naše vnoučata, kdežto dopady adaptačních opatření by velmi znatelné byly.

Proč se tedy něco takového udělalo? Dle Vondry se tento postup volil „z popudu zemí, které mají úplně jinou strukturu průmyslu, než máme my nebo Němci“. Jmenoval například Skandinávce či Iry. „Prostě je to taky redistribuce bohatství a vlivu v Evropě. Ty země, kde mají těžký průmysl, energeticky náročný, čili uhlíkově náročný, tak ty na to doplatěj,“ upozornil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Všem ....., kteří nechápou prosazovanou dekarbonizaci vysvětlím už po DESÁTÉ.,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenovasova , 13.10.2024 11:29:39
Tedy o čem se vlastně baví, o čem HLASUJÍ, čemu nerozumějí a čím likvidují Evropský průmysl. DEKARBONIZACE je snižování CO2 v ovzduší likvidací jeho zdrojů - průmysl, automobily, elektrárny na uhlí..... DŮLEŽITÁ INFORMACE : v ovzduší na zeměkouli je obsažano 0,04 = CO2. Evropa vylučuje do ovzduší z velkových světových zdrojů 8 %. Když v Evropě zlikvidujeme průmysl, auta na benzin a naftu, a ostatní zdroje CO2, sníží se tím celkový výskyt v ovzdušío """"" 0,0032 % """"" !!!! To je tak zanedbatelné množství, které světově nemá žádný význam, když ročně přibudou v např. Číně desítky uhelných elektráren a Evropa přestane průmyslově EXISTOVAT. Pozn. CO2 je potravou pro rostliny a oceány podle teploty vylučují a přijímí mnohem více CO2 - což je přirozený přírodní cyklus. ZÁVĚR : Tato kapitola se týká jen vyřazení Evropy z procesu výrobní konkurence ve světě, milí ............

|  15 |  0

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…