Po jasné roztržce mezi vedením Spojených států a vedením Ukrajiny, která vyvrcholila v Oválné pracovně poslední únorový den, se provalí naprostá zmatenost těch, kdo jsou momentálně u moci u nás. Kdyby nebyla situace tak vážná, bylo by to snad až komické.
V neděli 24. února vyzýval prezident Petr Pavel na Staroměstském náměstí k dalším obětem ve prospěch Ukrajiny. Hlásal, že válka na Ukrajině si jmenovitě od jejího prezidenta vyžádala oběti nemalé, a vyzval k ochotě přinášet oběti další a ještě větší. Plamenně prohlásil, že „to není jenom o slovní oběti, ale je to mnohdy o té oběti největší“. Kdo přesně má být v tomto procesu bezmezné obětavosti obětován, pan prezident zatím neupřesnil. Můžeme být ale klidní. Ti, koho se to bude týkat, se to jistě v pravý čas dozvědí.
Jen o den později tvrdil v pořadu Epicentrum vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn, že Česká republika na válce na Ukrajině jednoznačně vydělává. Ukrajinští uprchlíci odvádějí na pojištění a na daních víc, než kolik platíme na dávkách těm z nich, kteří nepracují. Také náš obranný průmysl mohutně profituje. Dostává zaplaceno desítky miliard za zbraně, které si Ukrajina kupuje. České zbrojovky i jejich zaměstnanci platí odvody, což představuje další přínos do rozpočtu. A konečně podle Foltýna platí, že velká část zbraní, které poskytla naše armáda, nám byla kompenzována, a to dokonce až v násobcích jejich původní hodnoty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský