Pehe kritizuje už samotný vznik ústavu, který byl vytvořen jako politická a ne veřejnoprávní instituce. ÚSTR se mohl stát součástí nějakého existujícího historického ústavu. Nebo se mohlo v zákoně ustanovit, aby do něj vysílaly zástupce významné společenské instituce.
I kdyby radní byli andělé, budou obviňováni z politických závazků
To se ovšem nestalo a nyní je z ÚSTRu politická instituce. To je způsobeno už tím, že Senát vybírá radu kontrolující činnost ústavu. „I kdyby byli radní andělé, budou obviňováni z toho, že jsou někomu politicky zavázáni, mají nějakou vlastní politickou agendu,“ upozorňuje Pehe.
Podle Peheho je tedy nemožné zabránit domněnkám a podezřením, že ÚSTR pracuje na politickou objednávku.
Nešťastný způsob vytvoření Ústavu pro studium totalitních režimů zapříčinil, že je tato instituce od svého vzniku ponořena do vlastních problémů a kontroverzí, které znehodnocují její výstupy.
Máme vydávat stamiliony na instituci, která je absurdním zrcadlem české současnosti?
„Mají se ale vydávat ze státního rozpočtu stamiliony na instituci, která je mnohem více jakýmsi absurdním zrcadlem české současnosti než institucí vpravdě historicko-badatelskou?“ pokládá si Pehe otázku.
Nový ředitel Hazdra prý chce zklidnit situaci. Pehe tomu ale nevěří. Prý se jedná jenom o zbožné přání. Nejlepší by proto bylo vystavět od začátku celý ÚSTR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe