Jenže před tím, než exprezident Klaus začne mezi těmito lidmi, angažujícími se už mnoho let, fungovat naplno, měl by se pokusit o určitou revizi svých prohlášení právě na adresu občanské společnosti z minulosti.
Jen pokus elit získat moc
Pehe míní, že by se měl Václav Klaus především vrátit ke svým prohlášením na jejich adresu jako o „nikým nevolených elitách“, které se bez mandátu chtějí vměšovat do politiky. Dokonce ještě v roce 2012 Klaus napsal, že občanská společnost představuje pokus elit získat podíl na vládnutí neliberálním způsobem.
Podle politologa rozhodně není zapomenuto ani tvrzení Klause z roku 2005, že tzv. postdemokracie je potlačením demokracie v důsledku pokusů různorodých sil, struktur a skupin uvnitř státu (bez demokratického mandátu) přímo určovat různé klíčové oblasti veřejného života. Za tímto ohrožením viděl Klaus nevládní organizace, míní politolog.
Změna názoru
„Když nyní nikým nevolený občan Klaus nehodlá být jen divákem, a dokonce zakládá soukromě financovaný institut, tedy vlastně nevládní organizaci, což je podle všech politologických pouček typický projev občanské společnosti, nezbývá než usoudit, že za pouhý rok výrazně změnil na občanskou společnost názor,“ píše Pehe na svém blogu.
Pehe má za to, že většina lidí angažujících se v občanské společnosti aktivistu Klause jistě uvítá. „Je dobře, že v občanské společnosti, která u nás finančně strádá, nyní bude působit alespoň jedna skutečně dobře financovaná instituce,“ tvrdí politolog na serveru Aktuálně.cz.
Navíc by Klausovi mohl pomoci i celý zástup jeho amnestií omilostněných tunelářů a podnikatelů. „Zdá se, že alespoň jedné malé části české občanské společnosti se začíná blýskat na lepší časy,“ dodává Pehe.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno