Rozhodnutí Ústavního soudu masivně na sociálních sítích oslavuje především opozice. „Ústavní soud zabránil zvůli a bezpráví. Křesťanské církve a Federace židovských náboženských obcí mají garantovány zákonem a smlouvami stanovené částky. Poslanci, kteří se na pokusu o další komunistickou krádež podíleli, mají garantovanou věčnou ostudu,“ reagoval například na rozhodnutí poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu.
Ústavní soud zabránil zvůli a bezpráví. Křesťanské církve a Federace židovských náboženských obcí mají garantovány zákonem a smlouvami stanovené částky. Poslanci, kteří se na pokusu o další komunistickou krádež podíleli, mají garantovanou věčnou ostudu. https://t.co/0L3AK7dX42
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) October 15, 2019
A v TOP 09 zrušení přivítali i ostatní členové hnutí. Poslanec Evropského parlamentu za TOP 09 Luděk Niedermayer vyzvihoval důležitost „vlády práva“. „Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí ukazuje, jak je důležité, když země má aspoň základní principy pro ‚vládu práva‘. A jsou lidé, kteří tento princip svým konáním ochraňují. Díky,“ napsal.
Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí ukazuje, jak je důležité, když země má aspoň základní principy pro "vládu práva". A jsou lidé, kteří tento princip svým konáním ochraňují. Díky. #cirkevnirestituce
— Luděk Niedermayer (@LudekNie) October 15, 2019
Neslavila ovšem jenom TOP 09, bez reakce dnešní rozhodnutí proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí nezůstalo ani u opoziční ODS. Její předseda Petr Fiala pak zrušení církevních restitucí označil za vítězství spravedlnosti. „Komunisté už jednou majetek ukradli, nyní na něj chtěli sáhnout znovu za pomoci vlády, které jsou fakticky členy. Proto jsme se obrátili na Ústavní soud, který nám dal za pravdu a zdanění církevních restitucí zrušil. Dnes zvítězila spravedlnost,“ uvedl.
Komunisté už jednou majetek ukradli, nyní na něj chtěli sáhnout znovu za pomoci vlády, které jsou fakticky členy. Proto jsme se obrátili na Ústavní soud, který nám dal za pravdu a zdanění církevních restitucí zrušil. Dnes zvítězila spravedlnost.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 15, 2019
Ostře se na twitteru vyjádřil i starosta Uherské Hradiště a poslanec za občanské demokraty Stanislav Blaha. Zdanění církevních restitucí označil za komunistický plán: „Co kdybychom zkusili zdanit to, co jsme kdysi nakradli.“ Dodal, že má radost, ale „zůstává pachuť z toho, že sněmovnou 30 let po revoluci vůbec něco takového prošlo“.
Tak komunistům ten jejich dokonalý plán "Co kdybychom zkusili zdanit to, co jsme kdysi nakradli", nevyšel. Ústavní soud zdanění církevních restitucí zrušil. Mám radost, ale zůstává pachuť z toho, že sněmovnou 30 let po revoluci vůbec něco takového prošlo.https://t.co/Ox3oZQZg0C
— Stanislav Blaha (@StanislavBlaha) October 15, 2019
Rozhodnutí okomentoval rovněž i kardinál Dominik Duka. „Jsem rád, že to nejsou komunisti, kdo tu určuje meze působení církví v naší společnosti. Je to dobrá zpráva pro všechny, kterým leží na srdci právo, svoboda a demokracie. Oceňuji, že ÚS nepodlehl populismu, odvolávajícímu se na společenskou poptávku,“ zveřejnil.
Jsem rád, že to nejsou komunisti, kdo tu určuje meze působení církví v naší společnosti. Je to dobrá zpráva pro všechny, kterým leží na srdci právo, svoboda a demokracie. Oceňuji, že ÚS nepodlehl populismu, odvolávajícímu se na společenskou poptávku. #církevnírestituce #církev
— Kardinál Duka (@dominikduka) October 15, 2019
Z vládních kruhů pak zaznívají opačné názory. „Rozhodnutí Ústavního soudu je potřeba respektovat, přestože jsem stále přesvědčený, že byly církevní náhrady vypočteny chybně, tím pádem předražené o 54 miliard, a navíc schváleny velice podivně,“ napsal k rozřešení ČTK Babiš.
Sociální demokracie pak je podle svého předsedy Jana Hamáčka nadále přesvědčena, že způsob zvolený tehdejší vládou pro vyrovnání s církvemi nebyl spravedlivý vůči ostatním restituentům. „My jsme byli a stále jsme přesvědčeni, že způsob zvolený pro vyrovnání s církvemi nebyl spravedlivý zejména z hlediska toho, jak byl oceněn majetek,“ uvedl Hamáček.
Předseda SPD Tomio Okamura novinářům řekl, že jeho hnutí chtělo napravit stav, kdy náhrady dostávají i církve, které neexistovaly před rokem 1989. „Tento stav, kdy restituují církve, které nemají co restituovat, jsme chtěli narovnat,“ podotkl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak