Česká republika si v oblasti zdraví a bezpečnosti podle Indexu prosperity a finančního zdraví loni vedla ve srovnání s ostatními státy Evropské unie nejlépe. Na první příčku se dostala z předloňského druhého místa, k prvnímu místu mu pomohla dostupnost lékařské péče, nadprůměrné bezpečí a nejlepší výsledky v přístupu ke kyberbezpečnosti, vyplynulo z Indexu prosperity a finančního zdraví, který vytváří Česká spořitelna a portál Evropa v datech.
Graf hodnotí různé aspekty, které jsou spojené se zdravím a bezpečností. Tyto kategorie zahrnují: výdaje na zdravotnictví, nedostupnost lékařské péče, kojenecká úmrtnost, naděje dožití ve zdraví, obézní populace, zločiny v okolí bydliště, kyberbezpečnost, nemocniční lůžka, vážné trestné činy, výdaje na obranu a bankovní podvody.
Podle autorů indexu je to první prvenství, kterého Česká republika dosáhla mezi zkoumanými pilíři od začátku projektu. Oblast zdraví a bezpečnosti sice byla začleněna do projektu až v roce 2022, ale už tehdy se Česko umístilo v popředí žebříčku, konkrétně na třetím místě, informují Hospodářské noviny.
Europoslanec Ondřej Dostál, specializující se na zdravotnické právo, kritizuje metodiku tohoto typu indexů, protože podle něj kombinuje nesourodé kategorie, na jejichž základě vytváří pořadí zemí. „Jen vědec ducha mdlého spíchne do jednoho indexu kojeneckou úmrtnost, výdaje na obranu a počet zločinů v okolí bydliště a udělá z toho pořadí zemí,“ uvádí a kritizuje média, která tyto informace sdílejí ve svých článcích.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská