Česká republika si v oblasti zdraví a bezpečnosti podle Indexu prosperity a finančního zdraví loni vedla ve srovnání s ostatními státy Evropské unie nejlépe. Na první příčku se dostala z předloňského druhého místa, k prvnímu místu mu pomohla dostupnost lékařské péče, nadprůměrné bezpečí a nejlepší výsledky v přístupu ke kyberbezpečnosti, vyplynulo z Indexu prosperity a finančního zdraví, který vytváří Česká spořitelna a portál Evropa v datech.
Graf hodnotí různé aspekty, které jsou spojené se zdravím a bezpečností. Tyto kategorie zahrnují: výdaje na zdravotnictví, nedostupnost lékařské péče, kojenecká úmrtnost, naděje dožití ve zdraví, obézní populace, zločiny v okolí bydliště, kyberbezpečnost, nemocniční lůžka, vážné trestné činy, výdaje na obranu a bankovní podvody.
Podle autorů indexu je to první prvenství, kterého Česká republika dosáhla mezi zkoumanými pilíři od začátku projektu. Oblast zdraví a bezpečnosti sice byla začleněna do projektu až v roce 2022, ale už tehdy se Česko umístilo v popředí žebříčku, konkrétně na třetím místě, informují Hospodářské noviny.
Má být Tomio Okamura vydán policii za plakát s černochem?Anketa
Zároveň odsoudil Markétu Pekarovou Adamovou, která na základě tohoto indexu vyzdvihla Vlastimila Válka jako úspěšného ministra zdravotnictví. „Jen Markéta Pekarová Adamová z toho vyvodí, že je Válek dobrý ministr,“ zpochybňuje Dostál, že takto složený index skutečně reflektuje kvalitu ministrovy práce, protože zahrnuje příliš mnoho různorodých faktorů, které s jeho odpovědností přímo nesouvisejí (například výdaje na obranu).
Konkrétně předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová k indexu uvedla, že „Češi mají nejlepší přístup ke kvalitní zdravotní péči a žijí v bezpečí. Obojí je pro spokojený život velmi důležité. Jsme v těchto ukazatelích poprvé na nejlepší úrovni z celé EU. Děkuji všem profesionálům, kteří na tom mají svůj podíl, a rovněž ministrovi zdravotnictví.“
V neposlední řadě Ondřej Dostál rozporuje kvalitu dat použitých v indexu, který uvádí, že lékařská péče je v Česku celkově nedostupná pouze pro 0,4 % obyvatel. Poukazuje však na faktické problémy, které tento údaj nezohledňuje: nedostatek praktických lékařů a zubařů. Upozorňuje, že v Česku existuje vážný problém s dostupností registrujících praktiků a zubařů, a to zejména v některých regionech. Statisíce lidí nemohou sehnat praktického lékaře a situace u stomatologů hrazených pojišťovnou je ještě horší.
Stejně tak se v indexu nezohledňuje nedostatek léků, kdy byl v zemi dlouhodobě problém s dostupností některých základních léčiv jako například penicilinu, který po určitý čas na trhu chyběl.
Nehledě na kvalitu dat. Prý je "lékařská péče celkově nedostupná 0,4% obyvatel této země. Prosím, té samé země, kde už statisíce lidí neseženou registrujícího praktika, o zubaři na pojišťovnu nemluvě, a kde rok chyběl i penicilin.
— Ondřej Dostál (@dostalondrej) January 8, 2025
Zdroj grafů: https://t.co/BvBR6Omo70 pic.twitter.com/9ISXi2Lsfm
Zároveň odkazuje i na článek z Českého rozhlasu, v němž předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka tvrdí, že až milion lidí nemá praktického lékaře.
Stamiliony ne, jen milion.https://t.co/4H8gCC5KbD
— Ondřej Dostál (@dostalondrej) January 8, 2025
Index prosperity měří a analyzuje prosperitu Česka a porovnává ji s ostatními evropskými zeměmi. Index pojímá prosperitu nejen jako souhrn ekonomických ukazatelů, ale měří ji také z hlediska kvality života a ukazatelů, jako jsou sociální soudržnost, zdraví populace, kvalita vzdělání, bezpečnost, dostupnost bydlení nebo podmínky pro podnikání. V hodnocení stavu ekonomiky Česko za loňský rok skončilo na 14. místě, meziročně si tak pohoršilo o dvě místa.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská