Pekarová se chlubila žebříčkem, přišla studená sprcha

08.01.2025 20:35 | Monitoring

Europoslanec a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál kritizuje Index prosperity a finančního zdraví, který označil Česko za nejlepší zemi v rámci EU v bezpečnosti a dostupnosti zdravotní péče. Upozorňuje, že index nesmyslně propojuje ukazatele, jako jsou kojenecká úmrtnost, výdaje na obranu a počet zločinů, a zpochybňuje kvalitu dat s ohledem na nedostatek praktických lékařů, stomatologů a opakované výpadky léků. Nesouhlasí s tím, že šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) využila výsledky indexu k vyzdvihnutí ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).

Pekarová se chlubila žebříčkem, přišla studená sprcha
Foto: Repro: Poslanecká sněmovna
Popisek: projev Markéty Pekarové Adamové na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 19.03. 2024

Česká republika si v oblasti zdraví a bezpečnosti podle Indexu prosperity a finančního zdraví loni vedla ve srovnání s ostatními státy Evropské unie nejlépe. Na první příčku se dostala z předloňského druhého místa, k prvnímu místu mu pomohla dostupnost lékařské péče, nadprůměrné bezpečí a nejlepší výsledky v přístupu ke kyberbezpečnosti, vyplynulo z Indexu prosperity a finančního zdraví, který vytváří Česká spořitelna a portál Evropa v datech.

Graf hodnotí různé aspekty, které jsou spojené se zdravím a bezpečností. Tyto kategorie zahrnují: výdaje na zdravotnictví, nedostupnost lékařské péče, kojenecká úmrtnost, naděje dožití ve zdraví, obézní populace, zločiny v okolí bydliště, kyberbezpečnost, nemocniční lůžka, vážné trestné činy, výdaje na obranu a bankovní podvody.

Podle autorů indexu je to první prvenství, kterého Česká republika dosáhla mezi zkoumanými pilíři od začátku projektu. Oblast zdraví a bezpečnosti sice byla začleněna do projektu až v roce 2022, ale už tehdy se Česko umístilo v popředí žebříčku, konkrétně na třetím místě, informují Hospodářské noviny.

Anketa

Má být Tomio Okamura vydán policii za plakát s černochem?

1%
98%
hlasovalo: 7236 lidí
Europoslanec Ondřej Dostál, specializující se na zdravotnické právo, kritizuje metodiku tohoto typu indexů, protože podle něj kombinuje nesourodé kategorie, na jejichž základě jejich kombinace vytváří pořadí zemí. „Jen vědec ducha mdlého spíchne do jednoho indexu kojeneckou úmrtnost, výdaje na obranu a počet zločinů v okolí bydliště a udělá z toho pořadí zemí,“ uvádí a kritizuje média, která tyto informace sdílejí ve svých článcích.

Zároveň odsoudil Markétu Pekarovou Adamovou, která na základě tohoto indexu vyzdvihla Vlastimila Válka jako úspěšného ministra zdravotnictví. „Jen Markéta Pekarová Adamová z toho vyvodí, že je Válek dobrý ministr,“ zpochybňuje Dostál, že takto složený index skutečně reflektuje kvalitu ministrovy práce, protože zahrnuje příliš mnoho různorodých faktorů, které s jeho odpovědností přímo nesouvisejí (například výdaje na obranu). 

Konkrétně předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová k indexu uvedla, že „Češi mají nejlepší přístup ke kvalitní zdravotní péči a žijí v bezpečí. Obojí je pro spokojený život velmi důležité. Jsme v těchto ukazatelích poprvé na nejlepší úrovni z celé EU. Děkuji všem profesionálům, kteří na tom mají svůj podíl, a rovněž ministrovi zdravotnictví.“

V neposlední řadě Ondřej Dostál rozporuje kvalitu dat použitých v indexu, který uvádí, že lékařská péče je v Česku celkově nedostupná pouze pro 0,4 % obyvatel. Poukazuje však na faktické problémy, které tento údaj nezohledňuje: nedostatek praktických lékařů a zubařů. Upozorňuje, že v Česku existuje vážný problém s dostupností registrujících praktiků a zubařů, a to zejména v některých regionech. Statisíce lidí nemohou sehnat praktického lékaře a situace u stomatologů hrazených pojišťovnou je ještě horší.

Stejně tak se v indexu nezohledňuje nedostatek léků, kdy byl v zemi dlouhodobě problém s dostupností některých základních léčiv jako například penicilinu, který po určitý čas na trhu chyběl.

Zároveň odkazuje i na článek z Českého rozhlasu, v němž předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka tvrdí, že až milion lidí nemá praktického lékaře.

Index prosperity měří a analyzuje prosperitu Česka a porovnává ji s ostatními evropskými zeměmi. Index pojímá prosperitu nejen jako souhrn ekonomických ukazatelů, ale měří ji také z hlediska kvality života a ukazatelů, jako jsou sociální soudržnost, zdraví populace, kvalita vzdělání, bezpečnost, dostupnost bydlení nebo podmínky pro podnikání. V hodnocení stavu ekonomiky Česko za loňský rok skončilo na 14. místě, meziročně si tak pohoršilo o dvě místa.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 55 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

10:25 Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

Nová omezení by brzy mohla potkat řidiče v Praze. Během letoška se totiž bude vybírat varianta rekon…